Vuollerims Friskola
Behöriga lärare · 2024/25
6 %
Ovanligt små undervisningsgrupper — men klart färre av lärarna är behöriga än i snittskolan.
Om Vuollerims Friskola
Vuollerims Friskola är en fristående grundskola i Jokkmokk, driven av Vuollerims Friskola AB. Skolan tar emot årskurs 6–9 och har 40 elever.
5,6 % av lärarna är behöriga, under rikssnittet på 71,2 % och klasserna har i snitt 7,1 elever per lärare, glesare än rikssnittet på 12,1.
LÄRARE
Klart färre behöriga lärare än i snittskolan — −65,6 mot rikssnittet (71,2 %)
Nedåt
Klart färre elever per lärare än i snittskolan — −5,0 mot rikssnittet (12,1)
Stabilt
Klart större andel av lärarna än i snittskolan — +8,0 mot rikssnittet (8,4 %)
Andel av lärarna (heltidstjänster), källa Skolverket. Resursmått — hög nivå kan också spegla att fler elever behöver stöd. Jämför skolor
TRYGGHET OCH STUDIERO
Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.
Elever åk 8
Skolenkäten 2026 · 11 svar · 100 % svarsfrekvensÖver snittet — +0,6 mot rikssnittet (8,0)
Över snittet — +0,3 mot rikssnittet (5,8)
Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit. Se skolorna med högst trygghet →
NÄRLIGGANDE SKOLOR
Sorterade efter avstånd. Siffran till höger är meritvärdet i åk 9.
- Vuollerims FriskolaDenna skola · Jokkmokk · Fristående · 5,6 % behöriga · 7,1 elev/lärMeritvärde –
- Vuollerims Centralskola132 m · Jokkmokk · Kommunal · 40,9 % behöriga · 9,0 elev/lärMeritvärde –
- Östra skolan39,7 km · Jokkmokk · Kommunal · 59,8 % behöriga · 9,8 elev/lärMeritvärde 223,5
- Västra skolan40,4 km · Jokkmokk · Kommunal · 93,7 % behöriga · 10,9 elev/lärMeritvärde –
- Harads skola41,1 km · Boden · Kommunal · 68,2 % behöriga · 8,1 elev/lärMeritvärde –
- Tankeborgen Svartlå Fria52,5 km · Boden · Fristående · 77,7 % behöriga · 6,8 elev/lärMeritvärde –
- Älvskolan65,3 km · Boden · Kommunal · 42,1 % behöriga · 6,1 elev/lärMeritvärde –
Mer i Jokkmokk
Om skolenheten
Vanliga frågor
Hur många behöriga lärare har Vuollerims Friskola?
5,6 % av lärarna på Vuollerims Friskola är behöriga. Rikssnittet är 71,2 %.
Hur trygga känner sig eleverna på Vuollerims Friskola?
I Skolenkäten 2026 fick Vuollerims Friskola trygghetsindex 8,6 av 10 från eleverna i åk 8 (rikssnitt 8,0).
Är Vuollerims Friskola en kommunal eller fristående skola?
Vuollerims Friskola är en fristående grundskola i Jokkmokk, driven av Vuollerims Friskola AB.
Källor
Senast uppdaterad: 2026-02-26
- Skolverket — Planned Educations API
- Skolverkets öppna API — statistik för grundskolor
- Skolverkets skolenhetsregister
- Skolverkets statistik — skoldata och register