Velja

Fjärilen Guldvinge Förskola

Fristående

Besök förskolans webbplats ↗

Barn per årsarbetare

5,8

Barn per barngrupp

8,8

Förskollärlegitimation

26,3 %

Antal inskrivna barn

44

Personaltäthet under snitt (5,8 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).

Om Fjärilen Guldvinge Förskola

Fjärilen Guldvinge är en fristående förskola i Kumla kommun, Örebro län. Personaltätheten här är 5,8 barn per årsarbetare — högre än både kommunsnittet på 4,8 och rikssnittet på 5,1, vilket betyder färre vuxna per barn än genomsnittet.

Grupperna är små: 8,8 barn per barngrupp, väsentligt lägre än kommunsnittet på 16,2 och rikssnittet på 15,7. Andelen legitimerade förskollärare är dock 26,3 procent, under både kommunsnittet på 45,2 och rikssnittet på 43,8 procent. Boka ett besök och fråga förskolan om hur detta förhållande mellan gruppstorlek och personalsammansättning fungerar i praktiken.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.

Jämförelse med kommun och rikssnitt

Barn per årsarbetare

Lägre är bättre

Denna förskola
5,8
Kommun snitt
4,8
Rikssnitt
5,1

Barn per barngrupp

Lägre är bättre

Denna förskola
8,8
Kommun snitt
16,2
Rikssnitt
15,7

Förskollärlegitimation

Högre är bättre

Denna förskola
26,3 %
Kommun snitt
45,2 %
Rikssnitt
43,8 %

Andra förskolor i Kumla

Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.

FörskolaBarn/åaJämför
Duvans Förskola
Kommunal
3,8
Blå Huset
Kommunal
4,3
Trädgårdens Förskola
Kommunal
4,3
Lillhedens Förskola
Kommunal
4,4
Sörby Förskola
Kommunal
4,5
Malmens Förskola
Kommunal
4,6

Vanliga frågor

Hur många barn per vuxen har Fjärilen Guldvinge Förskola?

Fjärilen Guldvinge Förskola har 5.8 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.

Hur stora är barngrupperna på Fjärilen Guldvinge Förskola?

Genomsnittlig gruppstorlek på Fjärilen Guldvinge Förskola är 8.8 barn. Rikssnittet är 15.7.

Är Fjärilen Guldvinge Förskola kommunal eller fristående?

Fjärilen Guldvinge Förskola är en fristående förskola i Kumla.

Hur ansöker jag till Fjärilen Guldvinge Förskola?

Du ansöker via Kumlas förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.

Hur lång är kön till förskolan?

Kumla är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Fjärilen Guldvinge Förskola. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.

Få notis när vi uppdaterar förskoledata

Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.

Källor

Senast uppdaterad: April 2026

Kolada — Kommun- och regiondatabasen
Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)