Sörby Förskola
Barn per årsarbetare
4,5
Barn per barngrupp
18,5
Förskollärlegitimation
44,0 %
Antal inskrivna barn
111
Personaltäthet bra (4,5 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).
Om Sörby Förskola
Sörby Förskola är en kommunal förskola i Kumla kommun, Örebro län. Personaltätheten är 4,5 barn per årsarbetare, vilket är bättre än både kommunsnittet (4,8) och rikssnittet (5,1) — färre barn per vuxen är en fördel.
Grupperna är större här än i jämförelsegrupperna: 18,5 barn per barngrupp mot kommunsnittets 16,2 och rikssnittets 15,7. Andelen legitimerade förskollärare är 44 procent, vilket ligger nära kommunsnittet (45,2 procent) men något över rikssnittet (43,8 procent). För att få en känsla för förskolan och hur köerna ser ut bör du besöka och prata med personalen om hur de organiserar arbetet.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.
Jämförelse med kommun och rikssnitt
Barn per årsarbetare
Lägre är bättre
Barn per barngrupp
Lägre är bättre
Förskollärlegitimation
Högre är bättre
Andra förskolor i Kumla
Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.
| Förskola | Barn/åa | Jämför |
|---|---|---|
| Duvans Förskola Kommunal | 3,8 | Jämför |
| Blå Huset Kommunal | 4,3 | Jämför |
| Trädgårdens Förskola Kommunal | 4,3 | Jämför |
| Lillhedens Förskola Kommunal | 4,4 | Jämför |
| Malmens Förskola Kommunal | 4,6 | Jämför |
| Smedens Förskola Kommunal | 4,7 | Jämför |
Vanliga frågor
Hur många barn per vuxen har Sörby Förskola?
Sörby Förskola har 4.5 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.
Hur stora är barngrupperna på Sörby Förskola?
Genomsnittlig gruppstorlek på Sörby Förskola är 18.5 barn. Rikssnittet är 15.7.
Är Sörby Förskola kommunal eller fristående?
Sörby Förskola är en kommunal förskola i Kumla.
Hur ansöker jag till Sörby Förskola?
Du ansöker via Kumlas förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.
Hur lång är kön till förskolan?
Kumla är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Sörby Förskola. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.
Få notis när vi uppdaterar förskoledata
Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.
Källor
Senast uppdaterad: April 2026
- Kolada — Kommun- och regiondatabasen
- Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)