Föräldrakooperativet Gärdet
Barn per årsarbetare
–
Barn per barngrupp
18,0
Förskollärlegitimation
–
Antal inskrivna barn
18
Om Föräldrakooperativet Gärdet
Föräldrakooperativet Gärdet är en fristående förskola i Ljusdal, Gävleborgs län. Uppgifter om personaltäthet saknas i Kolada för den här enheten, så det går inte att jämföra med kommunens snitt på 4,8 barn per årsarbetare eller rikssnittet på 5,1. Det betyder att du bör fråga förskolan direkt om hur många personal de har i förhållande till antal barn.
Grupperna är större här än genomsnittet: 18 barn per barngrupp mot 15,3 i Ljusdal kommun och 15,7 i riket. Andelen legitimerade förskollärare saknas också i Kolada. För att få en fullständig bild av förskolans personalsituation och pedagogik rekommenderas du att besöka Gärdet, fråga om personalbemanning, köplacering och vad kooperativmodellen innebär i praktiken.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.
Jämförelse med kommun och rikssnitt
Barn per barngrupp
Lägre är bättre
Andra förskolor i Ljusdal
Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.
| Förskola | Barn/åa | Jämför |
|---|---|---|
| Personalkooperativet Kusen Fristående | 3,4 | Jämför |
| Korskrogens Förskola Kommunal | 3,4 | Jämför |
| Föräldrakooperativet Ugglan Fristående | 3,4 | Jämför |
| Föräldrakooperativet Linblomman Fristående | 3,8 | Jämför |
| Förskolan Galaxen Kommunal | 4,0 | Jämför |
| Föne Personalkooperativ Solstrålen Fristående | 4,0 | Jämför |
Vanliga frågor
Hur stora är barngrupperna på Föräldrakooperativet Gärdet?
Genomsnittlig gruppstorlek på Föräldrakooperativet Gärdet är 18 barn. Rikssnittet är 15.7.
Är Föräldrakooperativet Gärdet kommunal eller fristående?
Föräldrakooperativet Gärdet är en fristående förskola i Ljusdal.
Hur ansöker jag till Föräldrakooperativet Gärdet?
Du ansöker via Ljusdals förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.
Hur lång är kön till förskolan?
Ljusdal är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Föräldrakooperativet Gärdet. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.
Få notis när vi uppdaterar förskoledata
Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.
Källor
Senast uppdaterad: April 2026
- Kolada — Kommun- och regiondatabasen
- Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)