Förskolan Sjöstugan
Barn per årsarbetare
5,9
Barn per barngrupp
17,3
Förskollärlegitimation
42,6 %
Antal inskrivna barn
69
Personaltäthet under snitt (5,9 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).
Om Förskolan Sjöstugan
Förskolan Sjöstugan är en kommunal förskola i Gnesta kommun, Södermanlands län. Personaltätheten här är 5,9 barn per årsarbetare, vilket är högre än både kommunsnittet (5,4) och rikssnittet (5,1) — det betyder att varje anställd här har fler barn att ta hand om än genomsnittet.
Grupperna är i genomsnitt 17,3 barn stora, vilket är större än både kommunsnittet (16,7) och rikssnittet (15,7). Andelen legitimerade förskollärare är 42,6 procent, högre än kommunsnittet (35,7) men något under rikssnittet (43,8). För att få en känsla för hur förskolan fungerar i praktiken bör du besöka den, fråga om aktuell kö och hur personalen hanterar de större grupperna.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.
Jämförelse med kommun och rikssnitt
Barn per årsarbetare
Lägre är bättre
Barn per barngrupp
Lägre är bättre
Förskollärlegitimation
Högre är bättre
Andra förskolor i Gnesta
Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.
| Förskola | Barn/åa | Jämför |
|---|---|---|
| Grinden Fristående | 4,4 | Jämför |
| Förskolan Korallen Kommunal | 4,7 | Jämför |
| Förskolan Frustuna Kommunal | 5,1 | Jämför |
| Förskolan Kristallen Kommunal | 5,3 | Jämför |
| Förskolan Ringleken Kommunal | 5,3 | Jämför |
| Förskolan Fågeldansen Kommunal | 5,3 | Jämför |
Vanliga frågor
Hur många barn per vuxen har Förskolan Sjöstugan?
Förskolan Sjöstugan har 5.9 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.
Hur stora är barngrupperna på Förskolan Sjöstugan?
Genomsnittlig gruppstorlek på Förskolan Sjöstugan är 17.3 barn. Rikssnittet är 15.7.
Är Förskolan Sjöstugan kommunal eller fristående?
Förskolan Sjöstugan är en kommunal förskola i Gnesta.
Hur ansöker jag till Förskolan Sjöstugan?
Du ansöker via Gnestas förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.
Hur lång är kön till förskolan?
Gnesta är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Förskolan Sjöstugan. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.
Få notis när vi uppdaterar förskoledata
Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.
Källor
Senast uppdaterad: April 2026
- Kolada — Kommun- och regiondatabasen
- Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)