De Geergymnasiet 1
Betygspoäng
14,5
Genomströmning
74,5 %
Behöriga lärare
92,0 %→
Antal elever
360
Genomsnittlig betygspoäng: 14,5 av 20 (högt).
Om De Geergymnasiet 1
De Geergymnasiet 1 är en kommunal skola i Norrköping med cirka 360 elever och två program. Utbudet är jämnt fördelat med ett högskoleförberedande program och ett yrkesprogram.
Inför antagningen 2025 räckte 217,5 poäng till Hotell- och turismprogrammet, medan Samhällsvetenskapsprogrammet krävde 220 poäng som lägsta godkänd – spannet är alltså litet, men båda programmen hade sökande som antogs nära gränsen. Medelpoängen låg på 258,9 respektive 260,1, vilket ger en bild av det typiska sökandes meritpoäng. Siffrorna är fjolårets facit och ingen garanti för kommande antagning.
Skolans betygspoäng är 14,5, exakt i nivå med rikssnittet på 14,5. Examensgraden inom tre år är 74,5 procent, vilket är lägre än rikssnittet på 81 procent. Lärarbehörigheten uppgår till 92 procent, och i Skolenkätens åk 2-mätning 2025 ligger trygghetsindex på 8,4 – marginellt under rikssnittet på 8,5 – medan studieroindex är 5,5, klart under rikssnittet på 6,5. Sammantaget erbjuder skolan ett smalt programutbud med antagningsnivåer inom räckhåll för många, men den lägre examensgraden och studieron under rikssnitt är faktorer värda att väga in.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Skolverket och Skolinspektionen. Granskas stickprovsvis.
Vad krävdes för att komma in på De Geergymnasiet 1?
Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.
av 2 program på den här skolan
| Program | Medel/minAntagn. medel/min | Status |
|---|---|---|
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 260,1 / 220,0 | Marginell |
| Hotell- och turismprogrammet | 258,9 / 217,5 | Marginell |
Antagningspoäng för alla program på De Geergymnasiet 1 →
Program
| Program | Betygspoäng |
|---|---|
| Hotell- och turismprogrammetYP | 14,9 |
| SamhällsvetenskapsprogrammetHF | 14,1 |
Vägar efter gymnasiet
Yrken eleverna på De Geergymnasiet 1 typiskt jobbar som — antingen direkt efter examen (yrkesprogram) eller efter vidare studier (högskoleförberedande).
- Hotell- och turismprogrammetYrkesexamenSe alla →
- SamhällsvetenskapsprogrammetVidare studierSe alla →
Trygghet och studiero
Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.
Elever år 2 (gymnasiet)
Skolenkäten 2025 · 106 svar−0,1 vs rikssnitt (8,5)
−1,0 vs rikssnitt (6,5)
Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit.
Vad säger lärarna
Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.
Undervisande lärare
Skolenkäten 2025 · 24 svar · 83 % svarsfrekvens+0,5 vs rikssnitt (7,3)
+1,2 vs rikssnitt (7,8)
−0,1 vs rikssnitt (7,0)
+0,7 vs rikssnitt (7,3)
Lärarnas bild bredvid elevernas
Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden.
Närliggande gymnasieskolor
| Skola | km | BetygBetygspoäng | Jämför |
|---|---|---|---|
| De Geergymnasiet 1(denna) | — | 14,5 | |
| De Geergymnasiet 3Norrköping | 0 m | 16,1 | J\u00e4mf\u00f6r |
| De Geergymnasiet 6Norrköping | 30 m | 16,8 | J\u00e4mf\u00f6r |
| Kungsgårdsgymnasiet 1Norrköping | 252 m | 14,1 | J\u00e4mf\u00f6r |
| Kunskapsgymnasiet NorrköpingNorrköping | 336 m | 16,0 | J\u00e4mf\u00f6r |
| JENSEN Gymnasium NorrköpingNorrköping | 341 m | 15,3 | J\u00e4mf\u00f6r |
| Kungsgårdsgymnasiet 3Norrköping | 425 m | 15,1 | J\u00e4mf\u00f6r |
Vanliga frågor
Vad är betygspoängen för De Geergymnasiet 1?
De Geergymnasiet 1 har ett genomsnittligt betygspoäng på 14.5 (max 20,0). Nationellt snitt är ca 14,5.
Hur stor andel tar examen inom 3 år på De Geergymnasiet 1?
75% av eleverna på De Geergymnasiet 1 tar examen inom 3 år. Nationellt snitt är ca 81%.
Vilka program finns på De Geergymnasiet 1?
De Geergymnasiet 1 erbjuder 2 program: Hotell- och turismprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet.
Hur trygga känner sig eleverna på De Geergymnasiet 1?
I Skolenkäten 2025 fick De Geergymnasiet 1 trygghetsindex 8,4 av 10 från eleverna i år 2 (rikssnitt 8,5).
Vad tycker lärarna om De Geergymnasiet 1?
I Skolenkäten 2025 gav undervisande lärare De Geergymnasiet 1 indexet 7,8 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).
Få notis när nya antagningspoäng publiceras
Antagningspoäng och betygsstatistik uppdateras en till två gånger per år. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för det här gymnasiet — högst två mejl per termin, ingen spam.
Källor
Senast uppdaterad: April 2026
- Skolverket — Planned Educations API
- Skolverkets öppna API — statistik för gymnasieskolor