Jämtlands Gymn, Bräcke
Betygspoäng
13,4
Genomströmning
100,0 %
Behöriga lärare
28,9 %↗
Antal elever
90
Genomsnittlig betygspoäng: 13,4 av 20 (genomsnittligt).
Om Jämtlands Gymn, Bräcke
Jämtlands Gymn, Bräcke är en fristående skola med huvudmannen Jämtlands Gymnasieförbund, belägen i Bräcke kommun i Jämtlands län. Skolan är liten med cirka 90 elever och erbjuder ett enda program, som är ett yrkesprogram – något högskoleförberedande program finns alltså inte.
Inför 2025 antogs elever till Bygg- och anläggningsprogrammet med lägst 117,5 poäng, medan medelantagningspoängen låg på 183,9 poäng. Eftersom statistik bara finns för detta enda program är bilden enkel: vill du läsa bygg och anläggning räckte alltså 117,5 poäng som lägsta gräns 2025, men observera att antagningspoäng varierar mellan år och inte är en garanti för kommande antagningar.
Skolans betygspoäng ligger på 13,4, vilket är lägre än rikssnittet på 14,5. Examensgraden inom tre år är däremot 100 procent, klart över rikssnittet på 81 procent – samtliga elever som påbörjade programmet tog alltså examen i tid. Andelen behöriga lärare uppgår till 28,9 procent, vilket är en låg siffra och saknar direkt jämförelsetal här men är långt under vad som brukar ses som en väl bemannad skola. Från Skolenkäten 2025 (år 2) noteras ett trygghetsindex på 9,4 – tydligt över rikssnittet på 8,5 – medan studieroindex på 6,3 ligger något under rikssnittet på 6,5. Sammantaget erbjuder skolan en trygg miljö med hög genomströmning, men den låga lärarbehörigheten är värd att väga in för den som är noggrann med undervisningens formella kvalitet.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Skolverket och Skolinspektionen. Granskas stickprovsvis.
Vad krävdes för att komma in på Jämtlands Gymn, Bräcke?
Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.
av 1 program på den här skolan
| Program | Medel/minAntagn. medel/min | Status |
|---|---|---|
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 183,9 / 117,5 | Säker |
Antagningspoäng för alla program på Jämtlands Gymn, Bräcke →
Program
| Program | Betygspoäng |
|---|---|
| Bygg- och anläggningsprogrammetYP | 13,4 |
Vägar efter gymnasiet
Yrken eleverna på Jämtlands Gymn, Bräcke typiskt jobbar som — antingen direkt efter examen (yrkesprogram) eller efter vidare studier (högskoleförberedande).
- Bygg- och anläggningsprogrammetYrkesexamenSe alla →
Trygghet och studiero
Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.
Elever år 2 (gymnasiet)
Skolenkäten 2025 · 26 svar+0,9 vs rikssnitt (8,5)
−0,2 vs rikssnitt (6,5)
Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit.
Vad säger lärarna
Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.
Undervisande lärare
Skolenkäten 2025 · 14 svar · 82 % svarsfrekvens+0,1 vs rikssnitt (7,3)
−2,8 vs rikssnitt (7,8)
−0,1 vs rikssnitt (7,0)
−0,9 vs rikssnitt (7,3)
Lärarnas bild bredvid elevernas
Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden.
Närliggande gymnasieskolor
| Skola | km | BetygBetygspoäng | Jämför |
|---|---|---|---|
| Jämtlands Gymn, Bräcke(denna) | — | 13,4 | |
| BobergsgymnasietÅnge | 28,4 km | 13,9 | J\u00e4mf\u00f6r |
| Jämtlands Gymn, BergBerg | 49,9 km | 15,4 | J\u00e4mf\u00f6r |
| Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3AÖstersund | 60,2 km | 12,8 | J\u00e4mf\u00f6r |
| Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3CÖstersund | 60,2 km | 14,5 | J\u00e4mf\u00f6r |
| Jämtlands Gymn, Fyrvalla 3BÖstersund | 60,2 km | 13,6 | J\u00e4mf\u00f6r |
| Östersunds GymnasieskolaÖstersund | 60,5 km | 14,9 | J\u00e4mf\u00f6r |
Vanliga frågor
Vad är betygspoängen för Jämtlands Gymn, Bräcke?
Jämtlands Gymn, Bräcke har ett genomsnittligt betygspoäng på 13.4 (max 20,0). Nationellt snitt är ca 14,5.
Hur stor andel tar examen inom 3 år på Jämtlands Gymn, Bräcke?
100% av eleverna på Jämtlands Gymn, Bräcke tar examen inom 3 år. Nationellt snitt är ca 81%.
Vilka program finns på Jämtlands Gymn, Bräcke?
Jämtlands Gymn, Bräcke erbjuder 1 program: Bygg- och anläggningsprogrammet.
Hur trygga känner sig eleverna på Jämtlands Gymn, Bräcke?
I Skolenkäten 2025 fick Jämtlands Gymn, Bräcke trygghetsindex 9,4 av 10 från eleverna i år 2 (rikssnitt 8,5).
Vad tycker lärarna om Jämtlands Gymn, Bräcke?
I Skolenkäten 2025 gav undervisande lärare Jämtlands Gymn, Bräcke indexet 7,4 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).
Få notis när nya antagningspoäng publiceras
Antagningspoäng och betygsstatistik uppdateras en till två gånger per år. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för det här gymnasiet — högst två mejl per termin, ingen spam.
Källor
Senast uppdaterad: April 2026
- Skolverket — Planned Educations API
- Skolverkets öppna API — statistik för gymnasieskolor