Velja

LBS Kreativa Gymnasiet Trollhättan

Fristående2 program

Huvudman: LBS Kreativa Gymnasiet AB

Österlånggatan 55, Trollhättan

Besök skolans webbplats ↗

Betygspoäng

14,5

Genomströmning

60,2 %

Behöriga lärare

64,2 %

Antal elever

150

Genomsnittlig betygspoäng: 14,5 av 20 (högt).

Om LBS Kreativa Gymnasiet Trollhättan

LBS Kreativa Gymnasiet Trollhättan är en fristående skola i Trollhättan, driven av LBS Kreativa Gymnasiet AB, med cirka 150 elever. Skolan erbjuder två program – Estetiska programmet och Teknikprogrammet – och är alltså helt inriktad på högskoleförberedande utbildningar.

Enligt 2025 års antagningsdata räckte 132,5 poäng till Estetiska programmet, medan Teknikprogrammet krävde minst 162,5 poäng; medelpoängen bland antagna låg på 188,3 respektive 234,6. Det är ett relativt brett spann som antyder att Estetiska programmet är mer tillgängligt, men dessa siffror är fjolårets facit och ingen garanti för kommande år.

Betygspoängen ligger på 14,5, exakt i nivå med rikssnittet på 14,5. Examensgraden inom tre år är däremot 60,2 procent, vilket är påtagligt lägre än rikssnittet på 81 procent. Andelen behöriga lärare uppgår till 64,2 procent, vilket saknar ett tydligt rikssnitt att jämföra med men är ett värde att notera. I 2026 års Skolenkät för gymnasieår 2 uppgick trygghetsindex till 8,7 och studiero till 6,6, båda strax över respektive rikssnitt (8,5 och 6,5), vilket ger en något mer positiv bild av skolmiljön – men den låga examensgraden är ändå en faktor att väga in noga inför ett eventuellt val.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Skolverket och Skolinspektionen. Granskas stickprovsvis.

Vad krävdes för att komma in på LBS Kreativa Gymnasiet Trollhättan?

Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.

2säkra
0marginella

av 2 program på den här skolan

ProgramMedel/minStatus
Teknikprogrammet234,6 / 162,5Säker
Estetiska programmet188,3 / 132,5Säker
Öppna fullständig antagningspoäng-prediktor →

Antagningspoäng för alla program på LBS Kreativa Gymnasiet Trollhättan

Program

Estetiska programmetHF
Betygspoäng14,6Genomströmning56,8 %Antagning132,5188,3Elever90
TeknikprogrammetHF
Betygspoäng14,3Genomströmning63,6 %Antagning162,5234,6Elever60

Vägar efter gymnasiet

Yrken eleverna på LBS Kreativa Gymnasiet Trollhättan typiskt jobbar som — antingen direkt efter examen (yrkesprogram) eller efter vidare studier (högskoleförberedande).

Trygghet och studiero

Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Elever år 2 (gymnasiet)

Skolenkäten 2026 · 36 svar
Trygghet8,7

+0,2 vs rikssnitt (8,5)

Studiero6,6

+0,1 vs rikssnitt (6,5)

Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit.

Vad säger lärarna

Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Undervisande lärare

Skolenkäten 2026 · 11 svar · 79 % svarsfrekvens
Pedagogiskt ledarskap8,0

+0,7 vs rikssnitt (7,3)

Elevhälsa6,1

1,7 vs rikssnitt (7,8)

Trygghet9,2

+2,2 vs rikssnitt (7,0)

Studiero7,0

0,3 vs rikssnitt (7,3)

Lärarnas bild bredvid elevernas

LärareElever år 2 (gymnasiet)
Trygghet9,28,7
Studiero7,06,6

Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden.

Närliggande gymnasieskolor

SkolakmBetygJämför
LBS Kreativa Gymnasiet Trollhättan(denna)14,5
Drottning Blankas Gymnasieskola TrollhättanTrollhättan342 m13,9
Folkuniversitetets gymnasium i TrollhättanTrollhättan530 m15,6
Nils Ericsonsgymnasiet 2Trollhättan975 m
Nils Ericsonsgymnasiet 1Trollhättan986 m14,2
Magnus Åbergsgymnasiet 1Trollhättan1,2 km14,2
Realgymnasiet TrollhättanTrollhättan1,3 km14,6

Vanliga frågor

Vad är betygspoängen för LBS Kreativa Gymnasiet Trollhättan?

LBS Kreativa Gymnasiet Trollhättan har ett genomsnittligt betygspoäng på 14.5 (max 20,0). Nationellt snitt är ca 14,5.

Hur stor andel tar examen inom 3 år på LBS Kreativa Gymnasiet Trollhättan?

60% av eleverna på LBS Kreativa Gymnasiet Trollhättan tar examen inom 3 år. Nationellt snitt är ca 81%.

Vilka program finns på LBS Kreativa Gymnasiet Trollhättan?

LBS Kreativa Gymnasiet Trollhättan erbjuder 2 program: Estetiska programmet, Teknikprogrammet.

Hur trygga känner sig eleverna på LBS Kreativa Gymnasiet Trollhättan?

I Skolenkäten 2026 fick LBS Kreativa Gymnasiet Trollhättan trygghetsindex 8,7 av 10 från eleverna i år 2 (rikssnitt 8,5).

Vad tycker lärarna om LBS Kreativa Gymnasiet Trollhättan?

I Skolenkäten 2026 gav undervisande lärare LBS Kreativa Gymnasiet Trollhättan indexet 8,0 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).

Få notis när nya antagningspoäng publiceras

Antagningspoäng och betygsstatistik uppdateras en till två gånger per år. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för det här gymnasiet — högst två mejl per termin, ingen spam.

Källor

Senast uppdaterad: April 2026

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för gymnasieskolor