Velja

Nils Ericsonsgymnasiet 1

Fristående8 program

Huvudman: Kunskapsförbundet Väst

Gärdhemsvägen 27, Trollhättan

Besök skolans webbplats ↗

Betygspoäng

14,2

Genomströmning

81,5 %

Behöriga lärare

90,8 %

Antal elever

710

Genomsnittlig betygspoäng: 14,2 av 20 (genomsnittligt).

Om Nils Ericsonsgymnasiet 1

Nils Ericsonsgymnasiet 1 är en fristående skola i Trollhättan med huvudmannen Kunskapsförbundet Väst och cirka 710 elever. Skolan erbjuder 8 program, varav 5 är yrkesprogram och 2 är högskoleförberedande, vilket innebär att yrkesprogrammen klart dominerar utbudet.

Antagningsstatistiken från 2025 visar ett brett spann: lägst minpoäng hade VVS- och fastighetsprogrammet med 95 poäng, tätt följt av Bygg- och anläggningsprogrammet (107,5 p) och Barn- och fritidsprogrammet samt Vård och omsorg (båda 105 p). I den övre delen av skalan krävdes 215 poäng till Industritekniska programmet och 202,5 poäng till Teknikprogrammet, medan Naturvetenskapsprogrammet hade en minpoäng på 157,5. Sju av skolans åtta program har antagningsdata, vilket tyder på att de flesta program fylldes via ordinarie antagning 2025 — dessa siffror är fjolårets facit och ingen garanti för kommande år.

Skolans genomsnittliga betygspoäng ligger på 14,2, vilket är något under rikssnittet på 14,5. Examensgraden inom 3 år uppgår till 81,5 procent, marginellt över rikssnittet på 81 procent. Andelen behöriga lärare är 90,8 procent, och Skolenkäten för årskurs 2 (2025) visar ett trygghetsindex på 8,3 — något under rikssnittet på 8,5 — medan studieroindex på 6,5 exakt matchar rikssnittet. Sammantaget erbjuder skolan ett brett yrkesinriktat utbud med lägre intagningströsklar för flera program, stabila examensresultat och en trygghetsbild nära riksgenomsnittet.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Skolverket och Skolinspektionen. Granskas stickprovsvis.

Vad krävdes för att komma in på Nils Ericsonsgymnasiet 1?

Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.

5säkra
2marginella

av 7 program på den här skolan

ProgramMedel/minStatus
Naturvetenskapsprogrammet275,5 / 157,5Marginell
Teknikprogrammet271,9 / 202,5Marginell
Industritekniska programmet243,1 / 215,0Säker
VVS- och fastighetsprogrammet212,8 / 95,0Säker
Barn- och fritidsprogrammet184,8 / 105,0Säker
Vård- och omsorgsprogrammet181,6 / 105,0Säker
Bygg- och anläggningsprogrammet161,1 / 107,5Säker
Öppna fullständig antagningspoäng-prediktor →

Antagningspoäng för alla program på Nils Ericsonsgymnasiet 1

Program

Bygg- och anläggningsprogrammetYP
Antagning107,5161,1Elever10
Barn- och fritidsprogrammetYP
Antagning105184,8Elever20
Industritekniska programmetYP
Betygspoäng13,7Genomströmning61,8 %Antagning215243,1Elever140
NaturvetenskapsprogrammetHF
Betygspoäng16,3Genomströmning89 %Antagning157,5275,5Elever160
Restaurang- och livsmedelsprogrammetYP
TeknikprogrammetHF
Betygspoäng15,8Genomströmning88,5 %Antagning202,5271,9Elever230
VVS- och fastighetsprogrammetYP
Betygspoäng12,1Genomströmning82,4 %Antagning95212,8Elever50
Vård- och omsorgsprogrammetYP
Betygspoäng13,2Genomströmning85,7 %Antagning105181,6Elever90

Vägar efter gymnasiet

Yrken eleverna på Nils Ericsonsgymnasiet 1 typiskt jobbar som — antingen direkt efter examen (yrkesprogram) eller efter vidare studier (högskoleförberedande).

Trygghet och studiero

Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Elever år 2 (gymnasiet)

Skolenkäten 2025 · 201 svar
Trygghet8,3

0,2 vs rikssnitt (8,5)

Studiero6,5

±0,0 vs rikssnitt (6,5)

Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit.

Vad säger lärarna

Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Undervisande lärare

Skolenkäten 2025 · 41 svar · 65 % svarsfrekvens
Pedagogiskt ledarskap6,6

0,7 vs rikssnitt (7,3)

Elevhälsa6,6

1,2 vs rikssnitt (7,8)

Trygghet6,5

0,5 vs rikssnitt (7,0)

Studiero7,1

0,2 vs rikssnitt (7,3)

Lärarnas bild bredvid elevernas

LärareElever år 2 (gymnasiet)
Trygghet6,58,3
Studiero7,16,5

Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden.

Närliggande gymnasieskolor

SkolakmBetygJämför
Nils Ericsonsgymnasiet 1(denna)14,2
Nils Ericsonsgymnasiet 2Trollhättan54 m
Magnus Åbergsgymnasiet 1Trollhättan648 m14,2
Drottning Blankas Gymnasieskola TrollhättanTrollhättan675 m13,9
Folkuniversitetets gymnasium i TrollhättanTrollhättan841 m15,6
LBS Kreativa Gymnasiet TrollhättanTrollhättan986 m14,5
Drottning Blankas Gymnasieskola Trollhättan 2Trollhättan1,0 km

Vanliga frågor

Vad är betygspoängen för Nils Ericsonsgymnasiet 1?

Nils Ericsonsgymnasiet 1 har ett genomsnittligt betygspoäng på 14.2 (max 20,0). Nationellt snitt är ca 14,5.

Hur stor andel tar examen inom 3 år på Nils Ericsonsgymnasiet 1?

82% av eleverna på Nils Ericsonsgymnasiet 1 tar examen inom 3 år. Nationellt snitt är ca 81%.

Vilka program finns på Nils Ericsonsgymnasiet 1?

Nils Ericsonsgymnasiet 1 erbjuder 8 program: Bygg- och anläggningsprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Industritekniska programmet, Naturvetenskapsprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet, Teknikprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet.

Hur trygga känner sig eleverna på Nils Ericsonsgymnasiet 1?

I Skolenkäten 2025 fick Nils Ericsonsgymnasiet 1 trygghetsindex 8,3 av 10 från eleverna i år 2 (rikssnitt 8,5).

Vad tycker lärarna om Nils Ericsonsgymnasiet 1?

I Skolenkäten 2025 gav undervisande lärare Nils Ericsonsgymnasiet 1 indexet 6,6 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).

Få notis när nya antagningspoäng publiceras

Antagningspoäng och betygsstatistik uppdateras en till två gånger per år. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för det här gymnasiet — högst två mejl per termin, ingen spam.

Källor

Senast uppdaterad: April 2026

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för gymnasieskolor