Antagningspoäng Nordenbergs gymnasium 1
Vad som krävdes för att komma in på Nordenbergs gymnasium 1 i Olofström vid antagningen 2026 — min- och medelpoäng för 5 program.
Antagningspoäng per program (2026)
| Program | Min | Medel |
|---|---|---|
| Teknikprogrammet | 210,0 | 265,0 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 197,5 | 257,8 |
| El- och energiprogrammet | 225,0 | 249,1 |
| Industritekniska programmet | 145,0 | 199,5 |
| Fordons- och transportprogrammet | 132,5 | 184,3 |
Min = lägsta antagna elevens meritvärde. Medel = genomsnitt bland antagna. Program utan publicerad statistik visas inte — det betyder ofta lediga platser.
Antagningspoängen sätts av söktrycket varje år och är ingen garanti för nästa antagning. Små program och mindre orter rör sig ofta mer, eftersom några få sökande kan flytta gränsen.
ANTAGNINGSPOÄNG
Vad krävdes för att komma in på Nordenbergs gymnasium 1?
Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.
av 5 program på den här skolan
| Program | Medel/minAntagn. medel/min |
|---|---|
| Teknikprogrammet | 265,0 / 210,0Marginell |
| Naturvetenskapsprogrammet | 257,8 / 197,5Marginell |
| El- och energiprogrammet | 249,1 / 225,0Marginell |
| Industritekniska programmet | 199,5 / 145,0Säker |
| Fordons- och transportprogrammet | 184,3 / 132,5Säker |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Nordenbergs gymnasium 1?
Det varierar per program: vid senaste antagningen (2026) räckte 132,5 i meritvärde till Fordons- och transportprogrammet, medan Teknikprogrammet krävde minst 210,0.
Vilka program på Nordenbergs gymnasium 1 har antagningsstatistik?
Nordenbergs gymnasium 1 har publicerad antagningsstatistik för 5 program: Teknikprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, El- och energiprogrammet, Industritekniska programmet, Fordons- och transportprogrammet.
Källor
Skolverkets statistik avser antagningspoängen antagningen 2026.
- Skolverket — Planned Educations API
- Skolverkets öppna API — antagningspoäng per gymnasieprogram och skola