Hoppa till innehållet
Velja
Nordenbergs gymnasium 1.Andra gymnasieskolor i färg efter betygspoängen ( ingen betygspoäng). Välj en för namn och siffror.

Nordenbergs gymnasium 1

Kommunal5 program

Betygspoäng · 2023/24–2024/25

14,7av 20

#3 av 17 i Blekinge län

#373 av 1 036 i landet

Ovanligt få elever per lärare och eleverna känner sig tryggare än på snittskolan.

Få elever per lärareTrygghet 9,0 av 10Behöriga lärare 74,9 %
Jämför med Nordenbergs gymnasium 2

näst högsta betygspoängen inom 1 km (efter denna) · eller spara till din lista

Om Nordenbergs gymnasium 1

Nordenbergs gymnasium 1 är ett kommunalt gymnasium i Olofström, Blekinge län, med 270 elever. Skolan erbjuder fem program, och yrkesprogrammen är fler än de högskoleförberedande: tre yrkesprogram mot två högskoleförberedande program.

Antagningsstatistiken för 2026 visar ett brett spann: 132,5 poäng räckte till Fordons- och transportprogrammet, medan 225 poäng krävdes för El- och energiprogrammet. Övriga program låg däremellan — Industritekniska programmet hade en lägsta antagningspoäng på 145, Naturvetenskapsprogrammet på 197,5 och Teknikprogrammet på 210. Samtliga fem program har antagningsstatistik för 2026, vilket tyder på att det fanns sökande till alla. Antagningspoängen är dock fjolårets facit och ingen garanti för kommande års gränser.

Läsåren 2023/24–2024/25 låg betygspoängen på 14,7, något högre än rikssnittet på 14,4. Andelen elever som tog examen inom tre år var 81,2 procent läsåren 2021/22–2022/23, över rikssnittets 80,4 procent, medan andelen behöriga lärare läsåret 2025/26 låg på 74,9 procent, lägre än rikssnittet på 77,8 procent. I Skolenkätens årskurs 2 från 2026 låg både tryggheten (9,0 mot rikssnittets 8,5) och studieron (6,9 mot rikssnittets 6,5) över rikssnittet. Sammantaget pekar resultaten mot en skola med goda betyg och hög trygghet, men en lärarbehörighet som ligger under riket.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Skolverket och Skolinspektionen. Granskas stickprovsvis.

Vad krävdes för att komma in på Nordenbergs gymnasium 1?

Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.

2säkra
3marginella

av 5 program på den här skolan

ProgramMedel/min
Teknik­programmet265,0 / 210,0Marginell
Naturvetenskaps­programmet257,8 / 197,5Marginell
El- och energi­programmet249,1 / 225,0Marginell
Industritekniska programmet199,5 / 145,0Säker
Fordons- och transport­programmet184,3 / 132,5Säker
Öppna fullständig antagningspoäng-prediktor →

Antagningspoäng för alla program på Nordenbergs gymnasium 1 →

Gymnasieansökan HT2027

Ansökan öppnar: 15 januari 2027

Du söker i e-tjänsten hos antagningskansliet för kommunen där du bor, även till skolor i andra kommuner.

Examen inom tre år, hela skolan81,2 %

I linje med rikssnittet — rikssnittet är 80,4 %. Medel över skolans program, läsåren 2021/22–2022/23.

Siffrorna avser betygspoängen läsår 2024/25 och examen inom tre år läsår 2022/23, om inget annat läsår står vid värdet.

  • El- och energiprogrammetYP
    Betygspoäng12,7Examen inom 3 år100 %Antagning225–249,1Elever50
  • Fordons- och transportprogrammetYP
    Betygspoäng16,9(2023/24)Examen inom 3 år78,6 %(2021/22)Antagning132,5–184,3Elever40
  • Industritekniska programmetYP
    Betygspoäng12,7(2023/24)Examen inom 3 år87,5 %(2021/22)Antagning145–199,5Elever50
  • NaturvetenskapsprogrammetHF
    Betygspoäng16,6Examen inom 3 år71,4 %Antagning197,5–257,8Elever50
  • TeknikprogrammetHF
    Betygspoäng14,6Examen inom 3 år68,4 %Antagning210–265Elever40

Yrken eleverna på Nordenbergs gymnasium 1 typiskt jobbar som — antingen direkt efter examen (yrkesprogram) eller efter vidare studier (högskoleförberedande).

Behöriga lärare74,9 %

I linje med rikssnittet — −2,9 mot rikssnittet (77,8 %)

Elever per lärare8,0

Klart färre elever per lärare än i snittskolan — −4,1 mot rikssnittet (12,1)

Behöriga lärare är Skolverkets mått: andelen lärare (heltidstjänster) med lärarlegitimation och behörighet i minst ett av de ämnen de undervisar i. Rikssnittet är medelvärdet över landets gymnasieskolor.

Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Elever år 2 (gymnasiet)

Skolenkäten 2026 · 72 svar · 89 % svarsfrekvens
Trygghet9,0

Över snittet — +0,5 mot rikssnittet (8,5)

Studiero6,9

Över snittet — +0,4 mot rikssnittet (6,5)

Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit.

Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Undervisande lärare · Skolenkäten 2026 · 24 svar · 83 % svarsfrekvens

Pedagogiskt ledarskap6,4

Under snittet — −0,9 mot rikssnittet (7,3)

Elevhälsa6,9

Under snittet — −0,9 mot rikssnittet (7,8)

Trygghet6,5

Under snittet — −0,5 mot rikssnittet (7,0)

Studiero6,6

Under snittet — −0,7 mot rikssnittet (7,3)

Lärarnas bild bredvid elevernas

LärareElever år 2 (gymnasiet)
Trygghet6,59,0
Studiero6,66,9

Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden.

10 beslut om Nordenbergs gymnasium 1 i Skolinspektionens beslutssök, senast år 2024. Vad Skolinspektionen kom fram till står i beslutet.

… och 2 äldre.

Källa: Skolinspektionens beslutssök (öppnas i ny flik) (välj Olofström och skolan för alla dokument om skolan, även Skolenkätens rapporter), hämtat oktober 2026. Velja återger inte beslutens innehåll — läs beslutet.

Olofström

Det som finns nära, i Veljas andra kategorier. Avstånd fågelvägen.

Huvudman: OLOFSTRÖMS KOMMUN

Rydénvägen 1, Olofström

Telefon: 0454-93244

270 elever

Länka till den här sidan

Vill ni länka till Nordenbergs gymnasium 1:s sida på Velja? Välj ett utseende och klistra in koden på er webbplats, eller använd bara adressen.

Adresshttps://velja.se/gymnasium/nordenbergs-gymnasium-1-olofstrom

Koden är en vanlig länk: inga skript och inga bilder från Velja, och inga siffror eller datum som kan bli inaktuella på er sida.

Vad är betygspoängen för Nordenbergs gymnasium 1?

Nordenbergs gymnasium 1 hade en genomsnittlig betygspoäng på 14,7 av 20 (räknat på programmens senaste siffror, från läsåren 2023/24–2024/25). Rikssnittet är 14,4.

Hur stor andel tar examen inom 3 år på Nordenbergs gymnasium 1?

Av eleverna på Nordenbergs gymnasium 1 tog 81,2 % examen inom 3 år (räknat på programmens senaste siffror, från läsåren 2021/22–2022/23). Rikssnittet är 80,4 %.

Vilka program finns på Nordenbergs gymnasium 1?

Nordenbergs gymnasium 1 erbjuder 5 program: El- och energiprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Industritekniska programmet, Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet.

Hur trygga känner sig eleverna på Nordenbergs gymnasium 1?

I Skolenkäten 2026 fick Nordenbergs gymnasium 1 trygghetsindex 9,0 av 10 från eleverna i år 2 (rikssnitt 8,5).

Vad tycker lärarna om Nordenbergs gymnasium 1?

I Skolenkäten 2026 gav undervisande lärare Nordenbergs gymnasium 1 indexet 6,4 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).

Har Skolinspektionen granskat Nordenbergs gymnasium 1?

Skolinspektionens beslutssök har 10 beslut om Nordenbergs gymnasium 1, det senaste av varje slag: regelbunden kvalitetsgranskning (2024), regelbunden tillsyn (2016), tematisk tillsyn (2015), tematisk kvalitetsgranskning (2010), utbildningsinspektion (2006). Vad besluten kom fram till står i dokumenten, som är länkade på sidan — Velja tolkar dem inte.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25 och antagningspoängen antagningen 2026.

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för gymnasieskolor