Betygspoäng · 2021/22–2024/25
14,6av 20
#5 av 17 i Blekinge län
#403 av 1 036 i landet
Ovanligt få elever per lärare och fler tar examen inom tre år än i snitt.
högsta betygspoängen inom 1 km · eller spara till din lista
Svaren i korthet
- Vad krävdes för att komma in?Lägsta antagningspoäng i 4 program, antagningen 2026122,5–182,5
- Hur många tar examen inom tre år?Hela skolan, läsåren 2021/22–2022/2390,3 %Över snittet
- Hur trygga känner sig eleverna?Skolenkäten 2026, år 28,3I linje med rikssnittet
- Hur många av lärarna är behöriga?Läsåret 2025/2681,9 %Fler än i snittskolan
- Har Skolinspektionen granskat skolan?Skolinspektionens beslutssök, oktober 2026Ett beslutSenast regelbunden tillsyn, 2016
- När är gymnasieansökan?15 januari–15 februari 2027 · preliminära datum
Om Nordenbergs gymnasium 2
Nordenbergs gymnasium 2 är ett kommunalt gymnasium i Olofström med 180 elever. Skolan driver fyra program, jämnt fördelat mellan två högskoleförberedande program och två yrkesprogram.
Antagningsstatistiken för 2026 visar ett tydligt spann: 122,5 poäng räckte till Barn- och fritidsprogrammet, medan Ekonomiprogrammet krävde mest, 182,5 poäng. Försäljnings- och serviceprogrammet hade en lägsta antagningspoäng på 127,5, och Samhällsvetenskapsprogrammet låg på 172,5. Alla fyra program har antagningsstatistik för året. Eftersom antagningspoäng är fjolårets facit snarare än en garanti ger spannet en fingervisning om söktrycket, inte en säker gräns för nästa ansökningsomgång.
Läsåren 2021/22–2024/25 låg betygspoängen på 14,6; siffran är för gammal för att jämföras med dagens rikssnitt. Läsåren 2021/22–2022/23 tog 90,3 procent av eleverna examen inom tre år, högre än rikssnittet på 80,4 procent. Läsåret 2025/26 var 81,9 procent av lärarna behöriga, över rikssnittet på 77,8 procent. I Skolenkäten år 2026 låg tryggheten på 8,3, något under rikssnittet på 8,5, medan studieron på 7,0 låg över rikssnittet på 6,5 — sammantaget en skola med starka examensresultat och lärarbehörighet, men med antagningspoäng som skiljer sig markant mellan programmen.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Skolverket och Skolinspektionen. Granskas stickprovsvis.
ANTAGNINGSPOÄNG
Vad krävdes för att komma in på Nordenbergs gymnasium 2?
Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.
av 4 program på den här skolan
| Program | Medel/minAntagn. medel/min |
|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 253,4 / 182,5Marginell |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 248,3 / 172,5Marginell |
| Barn- och fritidsprogrammet | 193,8 / 122,5Säker |
| Försäljnings- och serviceprogrammet | 192,1 / 127,5Säker |
Antagningspoäng för alla program på Nordenbergs gymnasium 2 →
ANSÖKAN OCH ANTAGNING
Gymnasieansökan HT2027
Ansökan öppnar: 15 januari 2027
Du söker i e-tjänsten hos antagningskansliet för kommunen där du bor, även till skolor i andra kommuner.
74
dagar kvar
PROGRAM
Över snittet — rikssnittet är 80,4 %. Medel över skolans program, läsåren 2021/22–2022/23.
Siffrorna avser betygspoängen läsår 2024/25 och examen inom tre år läsår 2022/23, om inget annat läsår står vid värdet.
- Barn- och fritidsprogrammetYPBetygspoäng14,2(2021/22)Antagning122,5–193,8Elever40
- EkonomiprogrammetHFBetygspoäng14,5(2023/24)Examen inom 3 år88,2 %(2021/22)Antagning182,5–253,4Elever70
- Försäljnings- och serviceprogrammetYPAntagning127,5–192,1Elever20
- SamhällsvetenskapsprogrammetHFBetygspoäng15,2Examen inom 3 år92,3 %Antagning172,5–248,3Elever50
VÄGAR EFTER GYMNASIET
Yrken eleverna på Nordenbergs gymnasium 2 typiskt jobbar som — antingen direkt efter examen (yrkesprogram) eller efter vidare studier (högskoleförberedande).
- Barn- och fritidsprogrammetYrkesexamenSe alla →
BarnskötareFritidsledareElevassistent
- Försäljnings- och serviceprogrammetYrkesexamenSe alla →
ButiksmedarbetareE-handelsmedarbetareKontorsadministratör
- EkonomiprogrammetVidare studierSe alla →
- SamhällsvetenskapsprogrammetVidare studierSe alla →
LÄRARE · 2025/26
Fler behöriga lärare än i snittskolan — +4,1 mot rikssnittet (77,8 %)
Klart färre elever per lärare än i snittskolan — −3,1 mot rikssnittet (12,1)
Behöriga lärare är Skolverkets mått: andelen lärare (heltidstjänster) med lärarlegitimation och behörighet i minst ett av de ämnen de undervisar i. Rikssnittet är medelvärdet över landets gymnasieskolor.
TRYGGHET OCH STUDIERO
Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.
Elever år 2 (gymnasiet)
Skolenkäten 2026 · 48 svar · 80 % svarsfrekvensI linje med rikssnittet — −0,2 mot rikssnittet (8,5)
Över snittet — +0,5 mot rikssnittet (6,5)
Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit.
VAD SÄGER LÄRARNA
Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.
Undervisande lärare · Skolenkäten 2026 · 16 svar · 76 % svarsfrekvens
Under snittet — −0,8 mot rikssnittet (7,3)
I linje med rikssnittet — −0,1 mot rikssnittet (7,8)
Under snittet — −0,9 mot rikssnittet (7,0)
I linje med rikssnittet — ±0,0 mot rikssnittet (7,3)
Lärarnas bild bredvid elevernas
Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden.
Skolinspektionen om skolan
Ett beslut om Nordenbergs gymnasium 2 i Skolinspektionens beslutssök, senast år 2016. Vad Skolinspektionen kom fram till står i beslutet.
Regelbunden tillsyn (pdf, öppnas i ny flik)
Regelb. tillsyn Uppföljning beslut Olofström Nordenbergsskolan 2
2016
Källa: Skolinspektionens beslutssök (öppnas i ny flik) (välj Olofström och skolan för alla dokument om skolan, även Skolenkätens rapporter), hämtat oktober 2026. Velja återger inte beslutens innehåll — läs beslutet.
NÄRLIGGANDE GYMNASIUM
Sorterade efter avstånd. Siffran till höger är skolans genomsnittliga betygspoäng.
Runt Nordenbergs gymnasium 2
OlofströmDet som finns nära, i Veljas andra kategorier. Avstånd fågelvägen.
Mer i Olofström
Om skolenheten
Länka till den här sidanKod för er webbplats
Vill ni länka till Nordenbergs gymnasium 2:s sida på Velja? Välj ett utseende och klistra in koden på er webbplats, eller använd bara adressen.
https://velja.se/gymnasium/nordenbergs-gymnasium-2-olofstromKoden är en vanlig länk: inga skript och inga bilder från Velja, och inga siffror eller datum som kan bli inaktuella på er sida.
Vanliga frågor
Vad är betygspoängen för Nordenbergs gymnasium 2?
Nordenbergs gymnasium 2 hade en genomsnittlig betygspoäng på 14,6 av 20 (räknat på programmens senaste siffror, från läsåren 2021/22–2024/25).
Hur stor andel tar examen inom 3 år på Nordenbergs gymnasium 2?
Av eleverna på Nordenbergs gymnasium 2 tog 90,3 % examen inom 3 år (räknat på programmens senaste siffror, från läsåren 2021/22–2022/23). Rikssnittet är 80,4 %.
Vilka program finns på Nordenbergs gymnasium 2?
Nordenbergs gymnasium 2 erbjuder 4 program: Barn- och fritidsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet.
Hur trygga känner sig eleverna på Nordenbergs gymnasium 2?
I Skolenkäten 2026 fick Nordenbergs gymnasium 2 trygghetsindex 8,3 av 10 från eleverna i år 2 (rikssnitt 8,5).
Vad tycker lärarna om Nordenbergs gymnasium 2?
I Skolenkäten 2026 gav undervisande lärare Nordenbergs gymnasium 2 indexet 6,5 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).
Har Skolinspektionen granskat Nordenbergs gymnasium 2?
Skolinspektionens beslutssök har ett beslut om Nordenbergs gymnasium 2, det senaste av varje slag: regelbunden tillsyn (2016). Vad besluten kom fram till står i dokumenten, som är länkade på sidan — Velja tolkar dem inte.
Källor
Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25 och antagningspoängen antagningen 2026.
- Skolverket — Planned Educations API
- Skolverkets öppna API — statistik för gymnasieskolor