Velja

Västerviks gymnasium Rektorsområde 1

Kommunal8 program

Huvudman: VÄSTERVIKS KOMMUN

Östersjövägen 6, Västervik

Besök skolans webbplats ↗

Betygspoäng

14,1

Genomströmning

81,0 %

Behöriga lärare

84,1 %

Antal elever

270

Genomsnittlig betygspoäng: 14,1 av 20 (genomsnittligt).

Om Västerviks gymnasium Rektorsområde 1

Västerviks gymnasium Rektorsområde 1 är en kommunal skola i Västervik, Kalmar län, med cirka 270 elever fördelade på 8 program. Av dessa är 4 yrkesprogram och 1 högskoleförberedande, vilket innebär att yrkesprogrammen dominerar utbudet klart.

Antagningsstatistiken från 2025 visar ett brett spann: lägst min-antagningspoäng hade Bygg- och anläggningsprogrammet med 82,5 poäng, medan El- och energiprogrammet samt Fordonsprogrammet (FR) båda krävde 212,5 poäng som lägsta godkända. Däremellan låg Industritekniska programmet på 107,5 poäng, Vård- och omsorgsprogrammet (VO) på 117,5 och Frisörprogrammet (FI) på 157,5 poäng. Det breda spannet tyder på att flera program har haft relativt god tillgänglighet, men siffrorna är fjolårets facit och ingen garanti för kommande antagningsomgång.

Skolans betygspoäng ligger på 14,1, vilket är något under rikssnittet på 14,5. Examensgraden inom 3 år är 81 procent, i nivå med rikssnittet på 81 procent. Andelen behöriga lärare uppgår till 84,1 procent – uppgift om hur det förhåller sig till rikssnitt saknas i underlaget. I Skolenkätens år 2-mätning 2025 ligger trygghetsindexet på 9,0 och studieron på 6,9, båda över respektive rikssnitt (8,5 och 6,5), vilket är en tydligt positiv signal. Sammantaget är skolan ett alternativ med bred yrkesprogramsprofil, godkänd genomströmning och ett elevklimat som sticker ut positivt i nationell jämförelse.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Skolverket och Skolinspektionen. Granskas stickprovsvis.

Vad krävdes för att komma in på Västerviks gymnasium Rektorsområde 1?

Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.

5säkra
1marginella

av 6 program på den här skolan

ProgramMedel/minStatus
Frisör- och stylistprogrammet259,4 / 212,5Marginell
El- och energiprogrammet238,6 / 212,5Säker
Vård- och omsorgsprogrammet202,1 / 117,5Säker
Finsnickeriutbildningen194,2 / 157,5Säker
Industritekniska programmet186,7 / 107,5Säker
Bygg- och anläggningsprogrammet175,5 / 82,5Säker
Öppna fullständig antagningspoäng-prediktor →

Antagningspoäng för alla program på Västerviks gymnasium Rektorsområde 1

Program

Bygg- och anläggningsprogrammetYP
Betygspoäng12,9Genomströmning73,3 %Antagning82,5175,5Elever40
El- och energiprogrammetYP
Betygspoäng13,7Genomströmning100 %Antagning212,5238,6Elever60
FinsnickeriutbildningenYP
Antagning157,5194,2Elever10
Frisör- och stylistprogrammetYP
Antagning212,5259,4Elever10
HantverksprogrammetYP
Betygspoäng15,8
Industritekniska programmetYP
Betygspoäng13,5Genomströmning73,7 %Antagning107,5186,7Elever60
TeknikprogrammetHF
Vård- och omsorgsprogrammetYP
Betygspoäng14,8Genomströmning76,9 %Antagning117,5202,1

Vägar efter gymnasiet

Yrken eleverna på Västerviks gymnasium Rektorsområde 1 typiskt jobbar som — antingen direkt efter examen (yrkesprogram) eller efter vidare studier (högskoleförberedande).

Trygghet och studiero

Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Elever år 2 (gymnasiet)

Skolenkäten 2025 · 56 svar
Trygghet9,0

+0,5 vs rikssnitt (8,5)

Studiero6,9

+0,4 vs rikssnitt (6,5)

Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit.

Vad säger lärarna

Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Undervisande lärare

Skolenkäten 2025 · 14 svar · 52 % svarsfrekvens
Pedagogiskt ledarskap5,2

2,1 vs rikssnitt (7,3)

Elevhälsa7,0

0,8 vs rikssnitt (7,8)

Trygghet6,2

0,8 vs rikssnitt (7,0)

Studiero7,0

0,3 vs rikssnitt (7,3)

Lärarnas bild bredvid elevernas

LärareElever år 2 (gymnasiet)
Trygghet6,29,0
Studiero7,06,9

Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden.

Närliggande gymnasieskolor

SkolakmBetygJämför
Västerviks gymnasium Rektorsområde 1(denna)14,1
Västerviks gymnasium Rektorsområde 2Västervik102 m15,4
Västerviks gymnasium Rektorsområde 3Västervik102 m15,4
Västerviks gymnasium Rektorsområde 4Västervik103 m12,7
GamlebygymnasietVästervik22,8 km14,7
Vimmerby gymnasium 2Vimmerby47,1 km15,3
Vimmerby gymnasium 1Vimmerby47,1 km

Vanliga frågor

Vad är betygspoängen för Västerviks gymnasium Rektorsområde 1?

Västerviks gymnasium Rektorsområde 1 har ett genomsnittligt betygspoäng på 14.1 (max 20,0). Nationellt snitt är ca 14,5.

Hur stor andel tar examen inom 3 år på Västerviks gymnasium Rektorsområde 1?

81% av eleverna på Västerviks gymnasium Rektorsområde 1 tar examen inom 3 år. Nationellt snitt är ca 81%.

Vilka program finns på Västerviks gymnasium Rektorsområde 1?

Västerviks gymnasium Rektorsområde 1 erbjuder 8 program: Bygg- och anläggningsprogrammet, El- och energiprogrammet, Finsnickeriutbildningen, Frisör- och stylistprogrammet, Hantverksprogrammet, Industritekniska programmet, Teknikprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet.

Hur trygga känner sig eleverna på Västerviks gymnasium Rektorsområde 1?

I Skolenkäten 2025 fick Västerviks gymnasium Rektorsområde 1 trygghetsindex 9,0 av 10 från eleverna i år 2 (rikssnitt 8,5).

Vad tycker lärarna om Västerviks gymnasium Rektorsområde 1?

I Skolenkäten 2025 gav undervisande lärare Västerviks gymnasium Rektorsområde 1 indexet 5,2 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).

Få notis när nya antagningspoäng publiceras

Antagningspoäng och betygsstatistik uppdateras en till två gånger per år. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för det här gymnasiet — högst två mejl per termin, ingen spam.

Källor

Senast uppdaterad: April 2026

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för gymnasieskolor