Hoppa till innehållet
Velja

Antagningspoäng Västerviks gymnasium Rektorsområde 1

Vad som krävdes för att komma in på Västerviks gymnasium Rektorsområde 1 i Västervik vid antagningen 2026 — min- och medelpoäng för 6 program.

ProgramMinMedel
Frisör- och stylist­programmet235,0271,6
El- och energi­programmet225,0250,8
Bygg- och anläggnings­programmet130,0190,8
Vård- och omsorgs­programmet102,5186,2
Industritekniska programmet112,5180,3
Finsnickeriutbildningen95,095,0

Min = lägsta antagna elevens meritvärde. Medel = genomsnitt bland antagna. Program utan publicerad statistik visas inte — det betyder ofta lediga platser.

Antagningspoängen sätts av söktrycket varje år och är ingen garanti för nästa antagning. Små program och mindre orter rör sig ofta mer, eftersom några få sökande kan flytta gränsen.

Vad krävdes för att komma in på Västerviks gymnasium Rektorsområde 1?

Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.

4säkra
2marginella

av 6 program på den här skolan

ProgramMedel/min
Frisör- och stylist­programmet271,6 / 235,0Marginell
El- och energi­programmet250,8 / 225,0Marginell
Bygg- och anläggnings­programmet190,8 / 130,0Säker
Vård- och omsorgs­programmet186,2 / 102,5Säker
Industritekniska programmet180,3 / 112,5Säker
Finsnickeriutbildningen95,0 / 95,0Säker
Öppna fullständig antagningspoäng-prediktor →

Vad krävdes för att komma in på Västerviks gymnasium Rektorsområde 1?

Det varierar per program: vid senaste antagningen (2026) räckte 95,0 i meritvärde till Finsnickeriutbildningen, medan Frisör- och stylistprogrammet krävde minst 235,0.

Vilka program på Västerviks gymnasium Rektorsområde 1 har antagningsstatistik?

Västerviks gymnasium Rektorsområde 1 har publicerad antagningsstatistik för 6 program: Frisör- och stylistprogrammet, El- och energiprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Industritekniska programmet, Finsnickeriutbildningen.

Skolverkets statistik avser antagningspoängen antagningen 2026.

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — antagningspoäng per gymnasieprogram och skola