Hoppa till innehållet
Velja

Kommun · Dalarnas län

Skolor i Älvdalen 2026

4 aktiva grundskolor enligt Skolverkets skolenhetsregister — 4 kommunala, 0 fristående. Genomsnittligt meritvärde: 216,4 poäng (−16,8 mot riket)

Läsår 2025/26 · SkolverketSå räknar vi

Skollandskapet i Älvdalen

Älvdalen har fyra grundskolor, samtliga kommunala – det finns inga fristående skolor i kommunen, vilket gör friskoleandelen på 0 procent ovanligt låg jämfört med många andra kommuner. Det genomsnittliga meritvärdet ligger på 216,4, vilket är lägre än rikssnittet på 233,2. I den nationella rankningen hamnar kommunen på plats 158 av 289, alltså ett mellanskikt. Eftersom det saknas fristående skolor i Älvdalen går det inte att jämföra kommunala och fristående skolors resultat mot varandra.

Bästa skolan i kommunen är Älvdalsskolan, med ett meritvärde på 218,5, något över kommungenomsnittet. Lärarbehörigheten i kommunen ligger på 62,7 procent, klart under rikssnittet på 74,2 procent. I grannjämförelsen syns spridning: Malung-Sälen har ett högre snitt på 230,4, medan Orsa ligger lägre på 212,3 – Älvdalen hamnar däremellan. En förälder som väger in skolval bör titta närmare på de enskilda skolsidorna, eftersom skillnaderna mellan skolor inom kommunen kan vara mer avgörande än de mellan kommuner.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Skolverket. Granskas stickprovsvis.

Genomsnittligt meritvärde216,4

I linje med genomsnittet

Ranking bland kommuner#158av 289
Behöriga lärare (elevviktat)62,7 %

Rikssnitt, elevviktat: 74,2 %

Elever per lärare (elevviktat)7,7

Rikssnitt, elevviktat: 12,7

Bästa skola i Älvdalen218,5

Älvdalsskolan

Snittet gäller de 2 av 4 grundskolor som redovisar ett meritvärde — övriga saknar årskurs 9 eller har för få elever för att redovisas.

Högstadieskolorna rankade, friskolor mot kommunala, och lärarbehörigheten skola för skola.

Se var Älvdalens grundskolor hamnar på topplistorna efter meritvärde.

Skolverkets SALSA-modell räknar ut vilket meritvärde varje åk 9-skola förväntas nå utifrån elevernas bakgrund och jämför med det faktiska. Av de 2 skolor i Älvdalen med ett värde för läsåret 2024/25 ligger 1 skola över förväntan, 0 skolor i linje och 1 skola under. Bandet står på varje skolas sida.

Över förväntan1

minst 10 poäng över modellvärdet

I linje med förväntan0

inom ±9 poäng

Under förväntan1

minst 10 poäng under modellvärdet

Alla skolor i Dalarnas län band för band →
KommunkmSnitt merit
Älvdalen(denna)—216,4
Malung-Sälen69 km230,4(+14,0)
Orsa76 km212,3(−4,1)
Mora79 km215,4
Härjedalen83 km236,6(+20,2)
Rättvik108 km219,9(+3,5)
Gymnasieskolor1
Snitt betygspoäng14,0
Examen inom 3 år (snitt)87 %
Gymnasiesidan →

Ingen kan betala för en plats i listan. Velja har inga annonser och ingen koppling till skolkoncerner, vårdbolag eller kommuner. Vilka vi är

Hur bra är skolorna i Älvdalen?

Meritvärdet i kommunens grundskolor är 216,4 poäng, 16,8 poäng under riksgenomsnittet på 233,2. Det är i linje med genomsnittet (#158 av 289 kommuner med redovisat meritvärde). Snittet gäller de 2 av 4 grundskolor som redovisar ett meritvärde — övriga saknar årskurs 9 eller har för få elever för att redovisas.

Hur många skolor finns i Älvdalen?

Skolverkets register listar 4 aktiva grundskolor i Älvdalen — 4 kommunala och 0 fristående. 2 av dem redovisar ett meritvärde för åk 9.

Letar du efter skola för att flytta hit? Räkna på lön efter skatt och hur ett bolån slår på Älvdalens bostadspriser.

Läsår 2025/26 · Skolverket

Skolverkets statistik avser läsår 2025/26. · Senast uppdaterad: september 2026

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — meritvärden, lärarbehörighet och statistik för grundskolor
Skolverkets skolenhetsregister
Skolverkets statistik — skoldata och register