Kommun · Dalarnas län
Älvdalen
Allt Velja vet om Älvdalens kommun, samlat på ett ställe.
Älvdalen på Velja
7 listor- Grundskolor4 grundskolorMeritvärde 216,4 poäng, −16,8 mot riksgenomsnittet 233,2#158 av 289 kommuner med redovisat meritvärde, samma värde som ytterligare en kommun · läsår 2025/26Grundskolor i Älvdalen
- Förskolor5 förskolor4,6 barn per årsarbetare, riket 5,114,9 barn per barngrupp · 2025, KoladaFörskolor i Älvdalen
- Gymnasier1 gymnasieskolaBetygspoäng, examen inom tre år och behöriga lärare per skolaFristående · läsår 2024/25Gymnasier i Älvdalen
- AntagningspoängMin- och medelpoäng för 3 program på 1 skolaAntagningen 2025 · SkolverketAntagningspoäng i Älvdalen
- Vårdcentraler2 vårdcentralerPatientnöjdhet 83,5 i snitt, riket 78,4Högst: Vårdcentral Älvdalen, 84,0 · Patientenkäten 2025Vård i Älvdalen
- Tandläkare1 mottagningBasundersökning: median 1 245 kr, riket 1 200 krMottagningens eget pris · januari–juni 2026, TLVTandläkarpriser i Älvdalen
- Kommunalskatt34,77 %#267 av 290 kommuner, lägst skatt först+1,47 procentenheter mot snittet · 2026, SkatteverketSkatten i Älvdalen
Just nu i Älvdalen
Avlägsen bygd i norra Dalarna med eget språk
Långt in i norra Dalarna, där skogarna tätnar, hittar man Älvdalen — känd för sitt unika älvdalska språk. Arbetsmarknaden är begränsad och präglad av skogsindustri, turism och offentlig sektor. Närmaste större ort är Mora söderut; norrut tar Härjedalen vid, och även där är arbetsmarknaden tunn. För den som är oberoende av den lokala arbetsmarknaden — pensionärer, distansarbetare, egenföretagare — erbjuder Älvdalen avskildhet, stark lokal identitet och en miljö där naturen dominerar. För de flesta familjer blir avstånden det avgörande hindret.
Livet för barnfamiljer i Älvdalen
I Älvdalen finns 5 förskolor med i snitt 4,6 barn per årsarbetare, tätare än rikssnittet på 5,1. De 2 av kommunens 4 grundskolor som redovisar ett meritvärde har i snitt 216,4 poäng i åk 9, 16,8 poäng under riksgenomsnittet — plats 158 av 289 kommuner med redovisat meritvärde.
För gymnasiet finns 1 skolor i kommunen, med ett snitt på 14,0 betygspoäng. Anmälda brott: uppskattningsvis 50 per 1 000 invånare, mycket få anmälda brott jämfört med landets övriga kommuner. Måttet räknar anmälningar, inte upplevd trygghet.
Skolor och förskolor i Älvdalen
Familjeliv i Älvdalen
#158 av 289 kommuner med redovisat meritvärde. −16,8 mot riket.
Mycket få anmälda brott jämfört med landets övriga kommuner. −29 brott mot snittet.
Anmälda brott per 1 000 invånare finns bara i 22 olika värden bland 290 kommuner och 200 av dem är regionala uppskattningar. Som mest delar 36 kommuner exakt samma siffra. Det räcker för en nivå, inte för en placering på en lista från 1 till 290.
Snittet gäller de 2 av 4 grundskolor som redovisar ett meritvärde — övriga saknar årskurs 9 eller har för få elever för att redovisas.
Ekonomi i Älvdalen
#267 av 290 kommuner. +1,47 procentenheter mot snittet.
Mycket låg medianlön jämfört med landets övriga kommuner. −2 700 kr mot snittet.
Låga priser jämfört med landets övriga kommuner. −1 090 000 kr mot snittet.
#249 av 290 kommuner — samma värde som ytterligare en kommun.
Mycket överkomlig
Medianlön finns bara i 20 olika värden bland 290 kommuner och 197 av dem är regionala uppskattningar. Som mest delar 66 kommuner exakt samma siffra. Det räcker för en nivå, inte för en placering på en lista från 1 till 290. Genomsnittligt huspris finns bara i 50 olika värden bland 290 kommuner och 197 av dem är regionala uppskattningar. Som mest delar 23 kommuner exakt samma siffra. Det räcker för en nivå, inte för en placering på en lista från 1 till 290.
Skatten i praktiken
Med medianlönen i Älvdalen (32 000 kr/mån) och kommunalskatt på 34,77 %, jämfört med en kommun med genomsnittlig skatt:
Du betalar mer i skatt här.
Jämför med grannkommunerna
Högst och lägst i närheten, Älvdalen medräknad:
Rättvik, 129 km bort
Mora, 91 km bort
Delas av 2 kommuner i närheten
Härjedalen, 70 km bort
Berg, 129 km bort
Medianlön, huspris och anmälda brott redovisas i regionala intervall, så flera kommuner delar ofta exakt samma siffra. Där ingen enskild kommun sticker ut anges värdet och hur många som delar det, i stället för ett namn valt på måfå.
| Kommun | km | Skatt | Huspris |
|---|---|---|---|
| Älvdalen | – | 34,77 % | 1 800 000 kr |
| Härjedalen | 70 | 34,17 % | 1 800 000 kr |
| Malung-Sälen | 86 | 34,45 % | 3 200 000 kr |
| Mora | 91 | 34,32 % | 2 400 000 kr |
| Orsa | 91 | 34,30 % | 1 600 000 kr |
| Torsby | 125 | 34,30 % | 1 200 000 kr |
| Ljusdal | 128 | 33,87 % | 1 400 000 kr |
| Rättvik | 129 | 33,80 % | 2 600 000 kr |
| Berg | 129 | 34,22 % | 1 200 000 kr |
▲ högre och ▼ lägre än Älvdalen. Grönt är bättre och rött sämre för den som bor där: lägre skatt, högre lön, högre meritvärde och färre brott. Huspriset färgas inte — ett billigare hus är ett val, inte en kvalitet. Avstånd i km fågelvägen. Lön, huspris och brott är för många kommuner regionala uppskattningar — lika värden betyder att kommunerna hamnat i samma intervall, inte att de är exakt lika.
Räkna vidare med Älvdalen förifyllt
Vanliga frågor om Älvdalen
Hur hög är kommunalskatten i Älvdalen 2026?
Kommunalskatten i Älvdalen är 34,77 %, 1,47 procentenheter högre än genomsnittet för landets kommuner (33,30 %). #267 av 290 kommuner. Med medianlönen 32 000 kr per månad blir skatten cirka 6 680 kr och nettolönen cirka 25 320 kr i månaden (utan kyrkoavgift).
Vad kostar det att köpa hus i Älvdalen?
Det genomsnittliga huspriset i Älvdalen är uppskattningsvis 1 800 000 kr, 1 090 000 kr lägre än genomsnittet för landets kommuner (2 890 000 kr). Låga priser jämfört med landets övriga kommuner. Med den lokala medianlönen motsvarar det ungefär 4,7 årslöner, jämfört med 6,9 i en genomsnittlig kommun. I Dalarnas län är snittet 2 133 333 kr. Genomsnittligt huspris finns bara i 50 olika värden bland 290 kommuner och 197 av dem är regionala uppskattningar. Som mest delar 23 kommuner exakt samma siffra. Det räcker för en nivå, inte för en placering på en lista från 1 till 290.
Hur bra är skolorna i Älvdalen?
Meritvärdet i kommunens grundskolor är 216,4 poäng, 16,8 poäng under riksgenomsnittet på 233,2. Det är i linje med genomsnittet (#158 av 289 kommuner med redovisat meritvärde). Snittet gäller de 2 av 4 grundskolor som redovisar ett meritvärde — övriga saknar årskurs 9 eller har för få elever för att redovisas.
Varför är skatten hög i Älvdalen?
Älvdalens skattesats på 34,77 % är bland de högsta i Sverige. #267 av 290 kommuner. En högre skattesats speglar ofta kostnadsutmaningar med glesare befolkning, högre behov av kommunal service, eller en kombination av kommunal och regional skatt i Dalarnas län.
Om Älvdalen
Vissa värden på den här sidan är uppskattningar från regional statistik, där kommunens egen siffra saknas. De är märktauppskattat värde, framräknat från regional statistik.
Kommunstatistiken senast uppdaterad januari 2026 (skatt 2026; lön, huspris och brott 2024), skolstatistiken september 2026. Källor: Skatteverket, SCB, BRÅ, Skolverket.
Få ett mejl när Älvdalens skolor får nya betyg
Vi mejlar när Skolverket publicerar nya betyg för kommunens skolor, i slutet av september. Ett mejl, när det händer.