Kommun · Västra Götalands län
Ulricehamn
Allt Velja vet om Ulricehamns kommun, samlat på ett ställe.
Ulricehamn på Velja
8 listor- Grundskolor15 grundskolorMeritvärde 207,2 poäng, −26,0 mot riksgenomsnittet 233,2#225 av 289 kommuner med redovisat meritvärde · läsår 2025/26Grundskolor i Ulricehamn
- Förskolor23 förskolor5,4 barn per årsarbetare, riket 5,115,8 barn per barngrupp · 2025, KoladaFörskolor i Ulricehamn
- Gymnasier2 gymnasieskolorBetygspoäng, examen inom tre år och behöriga lärare per skolaAlla 2 kommunala · läsår 2024/25Gymnasier i Ulricehamn
- AntagningspoängMin- och medelpoäng för 11 program på 1 skolaAntagningen 2025 · SkolverketAntagningspoäng i Ulricehamn
- Vårdcentraler2 vårdcentralerPatientnöjdhet 77,2 i snitt, riket 78,4Högst: HälsoBrunnen - vårdcentral, 83,2 · Patientenkäten 2025Vård i Ulricehamn
- Tandläkare5 mottagningarBasundersökning: median 1 229 kr, riket 1 200 krAlla 5 har ett pris · januari–juni 2026, TLVTandläkarpriser i Ulricehamn
- Bostadsrättsföreningar1 föreningAnalyserad ur föreningens egen årsredovisningSkuldsättning, sparande och räntekänslighetFöreningar i Ulricehamn
- Kommunalskatt32,53 %#69 av 290 kommuner, lägst skatt först−0,77 procentenheter mot snittet · 2026, SkatteverketSkatten i Ulricehamn
Just nu i Ulricehamn
Platser i Ulricehamn
orterLåg skatt och vintersport vid Åsundens strand
Vid Åsundens strand, mellan Borås och Jönköping, ligger Ulricehamn — en småstad där textilhistorien fortfarande märks i stadsbilden och landskapet präglas av sjöar och jordbruksbygd. Kommunen är en mellanstor boendeort med rimligt pendlingsavstånd till båda städerna. Skidtunneln och backarna vid Lassalyckan har dessutom gett orten en profil som vintersportort mitt i Västergötland. För den som värderar ett lugnt läge med två arbetsmarknader inom räckhåll framstår Ulricehamn som ett intressant alternativ.
Livet för barnfamiljer i Ulricehamn
I Ulricehamn finns 23 förskolor med i snitt 5,4 barn per årsarbetare, glesare än rikssnittet på 5,1. De 2 av kommunens 15 grundskolor som redovisar ett meritvärde har i snitt 207,2 poäng i åk 9, 26,0 poäng under riksgenomsnittet — plats 225 av 289 kommuner med redovisat meritvärde.
För gymnasiet finns 2 skolor i kommunen, med ett snitt på 14,0 betygspoäng. Anmälda brott: uppskattningsvis 70 per 1 000 invånare, få anmälda brott jämfört med landets övriga kommuner. Måttet räknar anmälningar, inte upplevd trygghet.
Skolor och förskolor i Ulricehamn
Familjeliv i Ulricehamn
#225 av 289 kommuner med redovisat meritvärde. −26,0 mot riket.
Få anmälda brott jämfört med landets övriga kommuner. −9 brott mot snittet.
Anmälda brott per 1 000 invånare finns bara i 22 olika värden bland 290 kommuner och 200 av dem är regionala uppskattningar. Som mest delar 36 kommuner exakt samma siffra. Det räcker för en nivå, inte för en placering på en lista från 1 till 290.
Snittet gäller de 2 av 15 grundskolor som redovisar ett meritvärde — övriga saknar årskurs 9 eller har för få elever för att redovisas.
Ekonomi i Ulricehamn
#69 av 290 kommuner. −0,77 procentenheter mot snittet.
Mittskiktet jämfört med landets övriga kommuner. −700 kr mot snittet.
Mittskiktet jämfört med landets övriga kommuner. −290 000 kr mot snittet.
#109 av 290 kommuner.
Genomsnittlig
Medianlön finns bara i 20 olika värden bland 290 kommuner och 197 av dem är regionala uppskattningar. Som mest delar 66 kommuner exakt samma siffra. Det räcker för en nivå, inte för en placering på en lista från 1 till 290. Genomsnittligt huspris finns bara i 50 olika värden bland 290 kommuner och 197 av dem är regionala uppskattningar. Som mest delar 23 kommuner exakt samma siffra. Det räcker för en nivå, inte för en placering på en lista från 1 till 290.
Skatten i praktiken
Med medianlönen i Ulricehamn (34 000 kr/mån) och kommunalskatt på 32,53 %, jämfört med en kommun med genomsnittlig skatt:
Du betalar mindre i skatt här.
Jämför med grannkommunerna
Högst och lägst i närheten, Ulricehamn medräknad:
Ulricehamn — här
Jönköping, 45 km bort
Delas av 2 kommuner i närheten
Habo, 41 km bort
Habo, 41 km bort
Medianlön, huspris och anmälda brott redovisas i regionala intervall, så flera kommuner delar ofta exakt samma siffra. Där ingen enskild kommun sticker ut anges värdet och hur många som delar det, i stället för ett namn valt på måfå.
▲ högre och ▼ lägre än Ulricehamn. Grönt är bättre och rött sämre för den som bor där: lägre skatt, högre lön, högre meritvärde och färre brott. Huspriset färgas inte — ett billigare hus är ett val, inte en kvalitet. Avstånd i km fågelvägen. Lön, huspris och brott är för många kommuner regionala uppskattningar — lika värden betyder att kommunerna hamnat i samma intervall, inte att de är exakt lika.
Räkna vidare med Ulricehamn förifyllt
- LönekalkylNettolön med skatten i Ulricehamn
- Köpa eller hyraMed medelpriset 2 600 000 kr
- BolånekalkylMed medelpris och medianlön
- BudgetkalkylMed medianlönen 34 000 kr/mån
- Lånekalkyl85 % av medelpriset
- Flytta till Ulricehamn?Ekonomi, skolor och trygghet mot din kommun
- VårdkostnadPatientavgifterna i regionen
Vanliga frågor om Ulricehamn
Hur hög är kommunalskatten i Ulricehamn 2026?
Kommunalskatten i Ulricehamn är 32,53 %, 0,77 procentenheter lägre än genomsnittet för landets kommuner (33,30 %). #69 av 290 kommuner. Med medianlönen 34 000 kr per månad blir skatten cirka 6 747 kr och nettolönen cirka 27 253 kr i månaden (utan kyrkoavgift).
Vad kostar det att köpa hus i Ulricehamn?
Det genomsnittliga huspriset i Ulricehamn är uppskattningsvis 2 600 000 kr, 290 000 kr lägre än genomsnittet för landets kommuner (2 890 000 kr). Mittskiktet jämfört med landets övriga kommuner. Med den lokala medianlönen motsvarar det ungefär 6,4 årslöner, jämfört med 6,9 i en genomsnittlig kommun. I Västra Götalands län är snittet 3 087 755 kr. Genomsnittligt huspris finns bara i 50 olika värden bland 290 kommuner och 197 av dem är regionala uppskattningar. Som mest delar 23 kommuner exakt samma siffra. Det räcker för en nivå, inte för en placering på en lista från 1 till 290.
Hur bra är skolorna i Ulricehamn?
Meritvärdet i kommunens grundskolor är 207,2 poäng, 26,0 poäng under riksgenomsnittet på 233,2. Det är under genomsnittet (#225 av 289 kommuner med redovisat meritvärde). Snittet gäller de 2 av 15 grundskolor som redovisar ett meritvärde — övriga saknar årskurs 9 eller har för få elever för att redovisas.
Om Ulricehamn
Vissa värden på den här sidan är uppskattningar från regional statistik, där kommunens egen siffra saknas. De är märktauppskattat värde, framräknat från regional statistik.
Kommunstatistiken senast uppdaterad januari 2026 (skatt 2026; lön, huspris och brott 2024), skolstatistiken september 2026. Källor: Skatteverket, SCB, BRÅ, Skolverket.
Få ett mejl när Ulricehamns skolor får nya betyg
Vi mejlar när Skolverket publicerar nya betyg för kommunens skolor, i slutet av september. Ett mejl, när det händer.