Velja

Vemdalens skola

KommunalÅrskurs 1–6Bibliotek

Behöriga lärare · 2024/25

74 %

Ovanligt små undervisningsgrupper — men eleverna känner sig klart mindre trygga än på snittskolan.

Små grupperBehörighet 73,8 %Trygghet 6,3 av 10
Jämför med Sonfjällsskolan

högsta meritvärdet inom 19 km · eller spara till din lista

Om Vemdalens skola

Vemdalens skola är en kommunal grundskola i Härjedalen. Skolan tar emot årskurs 1–6 och har 50 elever. Skolan har eget bibliotek.

73,8 % av lärarna är behöriga, i nivå med rikssnittet och klasserna har i snitt 7,9 elever per lärare, glesare än rikssnittet på 12,1.

NATIONELLA PROV

ÅRSKURS 6

Svenska12,7

I linje med rikssnittet (12,6)

Engelska16,1

Över rikssnittet — +0,5 poäng mot rikssnittet 15,6

Matematik(2023/24)12,8

Klart över rikssnittet — +1,4 poäng mot rikssnittet 11,4

LÄRARE

Behöriga lärare73,8 %

I linje med rikssnittet — +2,6 mot rikssnittet (71,2 %)

Uppåt

Elever per lärare7,9

Klart färre elever per lärare än i snittskolan — 4,2 mot rikssnittet (12,1)

Stabilt

Speciallärare och specialpedagoger4,4 %

Klart mindre andel av lärarna än i snittskolan — 4,0 mot rikssnittet (8,4 %)

Andel av lärarna (heltidstjänster), källa Skolverket. Resursmått — hög nivå kan också spegla att fler elever behöver stöd. Jämför skolor

TRYGGHET OCH STUDIERO

Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Elever åk 5

Skolenkäten 2025 · 9 svar · 90 % svarsfrekvens
Trygghet6,3

Klart under snittet1,9 mot rikssnittet (8,2)

Studiero3,8

Klart under snittet2,0 mot rikssnittet (5,8)

Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit. Se skolorna med högst trygghet →

VAD SÄGER LÄRARNA

Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Undervisande lärare · Skolenkäten 2025 · 5 svar · 83 % svarsfrekvens

Pedagogiskt ledarskap8,4

Klart över snittet+1,1 mot rikssnittet (7,3)

Elevhälsa9,1

Klart över snittet+2,2 mot rikssnittet (6,9)

Trygghet6,0

Under snittet0,6 mot rikssnittet (6,6)

Studiero5,5

Klart under snittet1,4 mot rikssnittet (6,9)

Lärarnas bild bredvid elevernas

LärareElever åk 5
Trygghet6,06,3
Studiero5,53,8

Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden. Se skolorna där lärarna ger rektorn högst betyg →

Om skolenheten

Huvudman: HÄRJEDALENS KOMMUN

Centrumgatan 9, Vemdalen

50 elever

Besök skolans webbplats ↗

Vanliga frågor

Hur många behöriga lärare har Vemdalens skola?

73,8 % av lärarna på Vemdalens skola är behöriga. Rikssnittet är 71,2 %.

Hur trygga känner sig eleverna på Vemdalens skola?

I Skolenkäten 2025 fick Vemdalens skola trygghetsindex 6,3 av 10 från eleverna i åk 5 (rikssnitt 8,2).

Vad tycker lärarna om Vemdalens skola?

I Skolenkäten 2025 gav undervisande lärare Vemdalens skola indexet 8,4 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).

Är Vemdalens skola en kommunal eller fristående skola?

Vemdalens skola är en kommunal grundskola i Härjedalen, driven av HÄRJEDALENS KOMMUN.

Källor

Senast uppdaterad: 2026-02-26

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för grundskolor
Skolverkets skolenhetsregister
Skolverkets statistik — skoldata och register