Hoppa till innehållet
Velja

Ranking · Östergötlands län

Frisör- och stylist­programmet i Östergötlands län

6 gymnasieskolor med Frisör- och stylistprogrammet och betygsdata i Östergötlands län.

Median bland 7 skolor: min 182,5, medel 202,5. Testa dina poäng i prediktorn →

SkolaMinMedel
Kungsgårdsgymnasiet 3210,0247,3
Anders Ljungstedts gymnasium 4195,0223,0
Praktiska Gymnasiet Linköping187,5213,3
Drottning Blankas Gymnasieskola Norrköping182,5202,5
Nyströmska skolan 3105,0183,3
Norrköpings Lärlingsgymnasium 1112,5175,4
Yrkesgymnasiet Linköping107,5146,2

Vad är antagningspoängen för Frisör- och stylistprogrammet i Östergötlands län?

Det varierar per skola. Bland de 7 skolorna är medianen 182,5 för det lägsta antagna meritvärdet och 202,5 för medelvärdet (antagningen 2026).

Vilken skola har högst antagningspoäng för Frisör- och stylistprogrammet i Östergötlands län?

Högst krav vid senaste antagningen hade Kungsgårdsgymnasiet 3 i Norrköping: minst 210,0 i meritvärde.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25.

Skolverket
Skolverket Betygspoäng och statistik per gymnasieprogram