Hoppa till innehållet
Velja

Ranking · Gävleborgs län

Frisör- och stylist­programmet i Gävleborgs län

6 gymnasieskolor med Frisör- och stylistprogrammet och betygsdata i Gävleborgs län.

Median bland 6 skolor: min 137,5, medel 213,3. Testa dina poäng i prediktorn →

SkolaMinMedel
Torsbergsgymnasiet RO5222,5268,3
Polhemsskolan215,0237,5
Staffangymnasiet RO7137,5217,5
Realgymnasiet Gävle137,5209,1
Drottning Blankas Gymnasieskola Gävle97,5176,1
Yrkesgymnasiet Gävle82,5136,7

Vad är antagningspoängen för Frisör- och stylistprogrammet i Gävleborgs län?

Det varierar per skola. Bland de 6 skolorna är medianen 137,5 för det lägsta antagna meritvärdet och 213,3 för medelvärdet (antagningen 2026).

Vilken skola har högst antagningspoäng för Frisör- och stylistprogrammet i Gävleborgs län?

Högst krav vid senaste antagningen hade Torsbergsgymnasiet RO5 i Bollnäs: minst 222,5 i meritvärde.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25.

Skolverket
Skolverket Betygspoäng och statistik per gymnasieprogram