Hoppa till innehållet
Velja

Ranking · Stockholms län

Frisör- och stylist­programmet i Stockholms län

21 gymnasieskolor med Frisör- och stylistprogrammet och betygsdata i Stockholms län.

Topp 21 i Stockholms län

  1. 1Yrkesgymnasiet TäbyTäbyFriståendeBetygspoäng 15,2
  2. 2Drottning Blankas Gymnasieskola Stockholm VasastanStockholmFriståendeBetygspoäng 15,0
  3. 3Yrkesgymnasiet SkarpnäckStockholmFriståendeBetygspoäng 14,9
  4. 4S:t Eriks gymnasiumStockholmKommunalBetygspoäng 14,3
  5. 5Praktiska Gymnasiet TäbyTäbyFriståendeBetygspoäng 14,2
  6. 5Drottning Blankas Gymnasieskola Nacka 1NackaFriståendeBetygspoäng 14,2
  7. 7Realgymnasiet StockholmStockholmFriståendeBetygspoäng 14,1
  8. 7Drottning Blankas Gymnasieskola Stockholm OdenplanStockholmFriståendeBetygspoäng 14,1
  9. 9Skärgårdsgymnasiet NorrtäljeNorrtäljeFriståendeBetygspoäng 13,9
  10. 10Yrkesgymnasiet VäsbyUpplands VäsbyFriståendeBetygspoäng 13,6
  11. 10Praktiska Gymnasiet LiljeholmenStockholmFriståendeBetygspoäng 13,6
  12. 10Grillska Gymnasiet LiljeholmenStockholmFriståendeBetygspoäng 13,6
  13. 13Yrkesgymnasiet HuddingeHuddingeFriståendeBetygspoäng 13,5
  14. 13S:t Martins gymnasiumSundbybergKommunalBetygspoäng 13,5
  15. 15Skärgårdsgymnasiet ÅkersbergaÖsteråkerFriståendeBetygspoäng 13,4
  16. 16Yrkesgymnasiet SollentunaSollentunaFriståendeBetygspoäng 13,3
  17. 17Tyresö gymnasiumTyresöKommunalBetygspoäng 13,1
  18. 18OdengymnasietStockholmFriståendeBetygspoäng 13,0
  19. 19Praktiska Gymnasiet NackaNackaFriståendeBetygspoäng 12,6
  20. 20Praktiska Gymnasiet SödertäljeSödertäljeFriståendeBetygspoäng 12,4
  21. 20Praktiska Gymnasiet NykvarnNykvarnFriståendeBetygspoäng 12,4

Median bland 22 skolor: min 116,3, medel 183,2. Testa dina poäng i prediktorn →

SkolaMinMedel
Drottning Blankas Gymnasieskola Stockholm Vasastan195,0247,6
Carl Wahren Gymnasium242,5245,0
S:t Eriks gymnasium215,0242,3
Skärgårdsgymnasiet Åkersberga190,0224,3
Praktiska Gymnasiet Liljeholmen187,5220,7
Realgymnasiet Stockholm150,0209,1
Drottning Blankas Gymnasieskola Stockholm Odenplan167,5205,1
Drottning Blankas Gymnasieskola Nacka 195,0196,3
Skärgårdsgymnasiet Norrtälje115,0194,9
Yrkesgymnasiet Väsby102,5191,5
Yrkesgymnasiet Täby120,0188,3
Yrkesgymnasiet Sollentuna105,0178,0
Yrkesgymnasiet Huddinge95,0176,3
Yrkesgymnasiet Skarpnäck97,5175,7
S:t Martins gymnasium80,0175,1
Praktiska Gymnasiet Täby100,0172,3
Tyresö gymnasium105,0171,3
Praktiska Gymnasiet Nykvarn92,5168,9
Grillska Gymnasiet Liljeholmen117,5165,8
Praktiska Gymnasiet Södertälje122,5164,2
Praktiska Gymnasiet Nacka117,5163,3
Odengymnasiet80,0120,9

Vad är antagningspoängen för Frisör- och stylistprogrammet i Stockholms län?

Det varierar per skola. Bland de 22 skolorna är medianen 116,3 för det lägsta antagna meritvärdet och 183,2 för medelvärdet (antagningen 2026).

Vilken skola har högst antagningspoäng för Frisör- och stylistprogrammet i Stockholms län?

Högst krav vid senaste antagningen hade Carl Wahren Gymnasium i Norrtälje: minst 242,5 i meritvärde.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25.

Skolverket
Skolverket Betygspoäng och statistik per gymnasieprogram