Betygspoäng · 2024/25
14,3av 20
#8 av 19 i Västerås
#518 av 1 036 i landet
Hög lärarbehörighet — men fler elever per lärare än i snittskolan.
högsta betygspoängen inom 4 km · eller spara till din lista
Svaren i korthet
- Vad krävdes för att komma in?Lägsta antagningspoäng i 3 program, antagningen 2026160,0–172,5
- Hur många tar examen inom tre år?Hela skolan, läsåret 2022/2376,8 %I linje med rikssnittet
- Hur trygga känner sig eleverna?Skolenkäten 2026, år 28,8I linje med rikssnittet
- Hur många av lärarna är behöriga?Läsåret 2025/2687,7 %Fler än i snittskolan
- Har Skolinspektionen granskat skolan?Skolinspektionens beslutssök, oktober 20262 beslutSenast regelbunden tillsyn, 2014
- När är gymnasieansökan?15 januari–15 februari 2027 · preliminära datum
Om Westra Aros Gymnasium 1
Westra Aros Gymnasium 1 är en fristående gymnasieskola i Västerås med huvudmannen NTI Gymnasiet Ellips AB. Skolan har 200 elever och tre program: två högskoleförberedande program och ett yrkesprogram, med viss tonvikt mot högskoleförberedande inriktning.
Antagningsstatistiken för 2026 omfattar alla tre programmen. Lägst låg kravet på El- och energiprogrammet, där 160 poäng räckte in, medan Teknikprogrammet krävde mest med en lägsta antagningspoäng på 172,5. Estetiska programmet låg mellan dessa med 170 poäng som lägstanivå. Siffrorna är fjolårets facit och ingen garanti för kommande års antagning.
Läsåret 2024/25 låg betygspoängen på 14,3, strax under rikssnittet på 14,4. Examensgraden inom tre år var 76,8 procent läsåret 2022/23, lägre än rikssnittet på 80,4 procent. Lärarbehörigheten var däremot hög: 87,7 procent läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 77,8 procent. I Skolenkäten år 2 från 2026 låg både tryggheten (8,8) och studieron (6,8) över rikssnitten (8,5 respektive 6,5). Sammantaget tecknar siffrorna en skola med stabil lärarbehörighet och gott elevklimat, men med betyg och examensgrad som ligger något under rikssnittet.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Skolverket och Skolinspektionen. Granskas stickprovsvis.
ANTAGNINGSPOÄNG
Vad krävdes för att komma in på Westra Aros Gymnasium 1?
Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.
av 3 program på den här skolan
| Program | Medel/minAntagn. medel/min |
|---|---|
| Estetiska programmet | 225,6 / 170,0Säker |
| Teknikprogrammet | 222,1 / 172,5Säker |
| El- och energiprogrammet | 201,8 / 160,0Säker |
Antagningspoäng för alla program på Westra Aros Gymnasium 1 →
ANSÖKAN OCH ANTAGNING
Gymnasieansökan HT2027
Ansökan öppnar: 15 januari 2027
Du söker i e-tjänsten hos antagningskansliet för kommunen där du bor, även till skolor i andra kommuner.
74
dagar kvar
PROGRAM
I linje med rikssnittet — rikssnittet är 80,4 %. Medel över skolans program, läsåret 2022/23.
Siffrorna avser betygspoängen läsår 2024/25 och examen inom tre år läsår 2022/23, om inget annat läsår står vid värdet.
- El- och energiprogrammetYPBetygspoäng14,8Examen inom 3 år84,6 %Antagning160–201,8Elever70
- Estetiska programmetHFBetygspoäng14,8Examen inom 3 år66,7 %Antagning170–225,6Elever40
- TeknikprogrammetHFBetygspoäng13,4Examen inom 3 år79,2 %Antagning172,5–222,1Elever90
VÄGAR EFTER GYMNASIET
Yrken eleverna på Westra Aros Gymnasium 1 typiskt jobbar som — antingen direkt efter examen (yrkesprogram) eller efter vidare studier (högskoleförberedande).
- El- och energiprogrammetYrkesexamenSe alla →
- Estetiska programmetVidare studierSe alla →
- TeknikprogrammetVidare studierSe alla →
LÄRARE · 2025/26
Fler behöriga lärare än i snittskolan — +9,9 mot rikssnittet (77,8 %)
Fler elever per lärare än i snittskolan — +1,6 mot rikssnittet (12,1)
Behöriga lärare är Skolverkets mått: andelen lärare (heltidstjänster) med lärarlegitimation och behörighet i minst ett av de ämnen de undervisar i. Rikssnittet är medelvärdet över landets gymnasieskolor.
TRYGGHET OCH STUDIERO
Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.
Elever år 2 (gymnasiet)
Skolenkäten 2026 · 40 svar · 78 % svarsfrekvensI linje med rikssnittet — +0,3 mot rikssnittet (8,5)
I linje med rikssnittet — +0,3 mot rikssnittet (6,5)
Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit.
VAD SÄGER LÄRARNA
Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.
Undervisande lärare · Skolenkäten 2026 · 14 svar · 100 % svarsfrekvens
Klart över snittet — +1,5 mot rikssnittet (7,3)
Över snittet — +1,1 mot rikssnittet (7,8)
Klart över snittet — +1,9 mot rikssnittet (7,0)
Över snittet — +0,5 mot rikssnittet (7,3)
Lärarnas bild bredvid elevernas
Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden.
Skolinspektionen om skolan
2 beslut om Westra Aros Gymnasium 1 i Skolinspektionens beslutssök, senast år 2014. Vad Skolinspektionen kom fram till står i beslutet.
Regelbunden tillsyn (pdf, öppnas i ny flik)
Regelb. tillsyn Skolbeslut Västerås IT-Gymnasiet Västerås
2014
Utbildningsinspektion (pdf, öppnas i ny flik)
Utb.insp. Västerås IT-Gymnasiet Västerås
2006
Källa: Skolinspektionens beslutssök (öppnas i ny flik) (välj Västerås och skolan för alla dokument om skolan, även Skolenkätens rapporter), hämtat oktober 2026. Velja återger inte beslutens innehåll — läs beslutet.
NÄRLIGGANDE GYMNASIUM
Sorterade efter avstånd. Siffran till höger är skolans genomsnittliga betygspoäng.
Runt Westra Aros Gymnasium 1
VästeråsDet som finns nära, i Veljas andra kategorier. Avstånd fågelvägen.
Om skolenheten
Länka till den här sidanKod för er webbplats
Vill ni länka till Westra Aros Gymnasium 1:s sida på Velja? Välj ett utseende och klistra in koden på er webbplats, eller använd bara adressen.
https://velja.se/gymnasium/westra-aros-gymnasium-1-vasterasKoden är en vanlig länk: inga skript och inga bilder från Velja, och inga siffror eller datum som kan bli inaktuella på er sida.
Vanliga frågor
Vad är betygspoängen för Westra Aros Gymnasium 1?
Westra Aros Gymnasium 1 hade en genomsnittlig betygspoäng på 14,3 av 20 (läsår 2024/25). Rikssnittet är 14,4.
Hur stor andel tar examen inom 3 år på Westra Aros Gymnasium 1?
Av eleverna på Westra Aros Gymnasium 1 tog 76,8 % examen inom 3 år (läsår 2022/23). Rikssnittet är 80,4 %.
Vilka program finns på Westra Aros Gymnasium 1?
Westra Aros Gymnasium 1 erbjuder 3 program: El- och energiprogrammet, Estetiska programmet, Teknikprogrammet.
Hur trygga känner sig eleverna på Westra Aros Gymnasium 1?
I Skolenkäten 2026 fick Westra Aros Gymnasium 1 trygghetsindex 8,8 av 10 från eleverna i år 2 (rikssnitt 8,5).
Vad tycker lärarna om Westra Aros Gymnasium 1?
I Skolenkäten 2026 gav undervisande lärare Westra Aros Gymnasium 1 indexet 8,8 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).
Har Skolinspektionen granskat Westra Aros Gymnasium 1?
Skolinspektionens beslutssök har 2 beslut om Westra Aros Gymnasium 1, det senaste av varje slag: regelbunden tillsyn (2014), utbildningsinspektion (2006). Vad besluten kom fram till står i dokumenten, som är länkade på sidan — Velja tolkar dem inte.
Källor
Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25 och antagningspoängen antagningen 2026.
- Skolverket — Planned Educations API
- Skolverkets öppna API — statistik för gymnasieskolor