Hoppa till innehållet
Velja
Westra Aros Gymnasium 3.Andra gymnasieskolor i färg efter betygspoängen ( ingen betygspoäng). Välj en för namn och siffror.

Westra Aros Gymnasium 3

Fristående3 program

Betygspoäng · 2023/24–2024/25

12,8av 20

#18 av 19 i Västerås

#969 av 1 036 i landet

Hög lärarbehörighet — men klart färre tar examen inom tre år än i snitt.

Behöriga lärare 82,1 %Examen inom 3 år 68,2 %−1,6 mot rikssnittet
Jämför med Hitachigymnasiet Västerås

högsta betygspoängen inom 4 km · eller spara till din lista

Om Westra Aros Gymnasium 3

Westra Aros Gymnasium 3 är en fristående gymnasieskola i Västerås med KLARA Gymnasium Kunskap AB som huvudman. Skolan har 120 elever fördelade på tre program, samtliga högskoleförberedande: Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet och Samhällsvetenskapsprogrammet.

Antagningsstatistiken för 2026 visar att 165 poäng räckte till Samhällsvetenskapsprogrammet, medan Ekonomiprogrammet och Naturvetenskapsprogrammet båda krävde 167,5 poäng. Medelantagningspoängen var högst på Naturvetenskapsprogrammet (226,7) och lägst på Samhällsvetenskapsprogrammet (191,3). Som alltid är detta fjolårets facit, inte en garanti för vad som krävs vid nästa antagning.

Läsåret 2023/24–2024/25 låg betygspoängen på 12,8, lägre än rikssnittet på 14,4. Andelen elever som tog examen inom tre år var 68,2 procent läsåren 2021/22–2022/23, under rikssnittet på 80,4 procent. Lärarbehörigheten var däremot 82,1 procent läsåret 2025/26, högre än rikssnittet på 77,8 procent. I Skolenkäten år 2 (2025) låg tryggheten på 8,6, något över rikssnittet på 8,5, medan studieron på 6,3 låg under rikssnittet på 6,5. Sammantaget tecknar siffrorna en skola med god lärarbehörighet och hög upplevd trygghet, men med betyg och examensgrad som ligger efter rikssnittet.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Skolverket och Skolinspektionen. Granskas stickprovsvis.

Vad krävdes för att komma in på Westra Aros Gymnasium 3?

Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.

3säkra
0marginella

av 3 program på den här skolan

ProgramMedel/min
Naturvetenskaps­programmet226,7 / 167,5Säker
Ekonomi­programmet195,7 / 167,5Säker
Samhällsvetenskaps­programmet191,3 / 165,0Säker
Öppna fullständig antagningspoäng-prediktor →

Antagningspoäng för alla program på Westra Aros Gymnasium 3 →

Gymnasieansökan HT2027

Ansökan öppnar: 15 januari 2027

Du söker i e-tjänsten hos antagningskansliet för kommunen där du bor, även till skolor i andra kommuner.

Examen inom tre år, hela skolan68,2 %

Klart under snittet — rikssnittet är 80,4 %. Medel över skolans program, läsåren 2021/22–2022/23.

Siffrorna avser betygspoängen läsår 2024/25 och examen inom tre år läsår 2022/23, om inget annat läsår står vid värdet.

  • EkonomiprogrammetHF
    Betygspoäng12,4Examen inom 3 år60,9 %Antagning167,5–195,7Elever60
  • NaturvetenskapsprogrammetHF
    Betygspoäng11,9(2023/24)Examen inom 3 år66,7 %Antagning167,5–226,7Elever30
  • SamhällsvetenskapsprogrammetHF
    Betygspoäng14,2Examen inom 3 år76,9 %(2021/22)Antagning165–191,3Elever40

Yrken eleverna på Westra Aros Gymnasium 3 typiskt jobbar som — antingen direkt efter examen (yrkesprogram) eller efter vidare studier (högskoleförberedande).

Behöriga lärare82,1 %

Fler behöriga lärare än i snittskolan — +4,3 mot rikssnittet (77,8 %)

Elever per lärare11,7

I linje med rikssnittet — −0,4 mot rikssnittet (12,1)

Behöriga lärare är Skolverkets mått: andelen lärare (heltidstjänster) med lärarlegitimation och behörighet i minst ett av de ämnen de undervisar i. Rikssnittet är medelvärdet över landets gymnasieskolor.

Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Elever år 2 (gymnasiet)

Skolenkäten 2025 · 40 svar · 67 % svarsfrekvens
Trygghet8,6

I linje med rikssnittet — +0,1 mot rikssnittet (8,5)

Studiero6,3

I linje med rikssnittet — −0,2 mot rikssnittet (6,5)

Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit.

Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Undervisande lärare · Skolenkäten 2025 · 7 svar · 54 % svarsfrekvens

Pedagogiskt ledarskap6,7

Under snittet — −0,6 mot rikssnittet (7,3)

Elevhälsa6,4

Klart under snittet — −1,4 mot rikssnittet (7,8)

Trygghet6,4

Under snittet — −0,6 mot rikssnittet (7,0)

Studiero7,3

I linje med rikssnittet — ±0,0 mot rikssnittet (7,3)

Lärarnas bild bredvid elevernas

LärareElever år 2 (gymnasiet)
Trygghet6,48,6
Studiero7,36,3

Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden.

3 beslut om Westra Aros Gymnasium 3 i Skolinspektionens beslutssök, senast år 2025. Vad Skolinspektionen kom fram till står i beslutet.

  • Planerad tillsyn (pdf, öppnas i ny flik)

    Planerad tillsyn Skolbeslut Gymnasieskola KLARA Gymnasium Kunskap AB KLARA Teoretiska Gymnasium Västerås

    2025

  • Riktad tillsyn (pdf, öppnas i ny flik)

    Riktad tillsyn Uppföljning skolbeslut Gymnasieskolan Västerås KLARA Teoretiska Gymnasium, Västerås

    2022

  • Regelbunden tillsyn (pdf, öppnas i ny flik)

    Regelb. tillsyn Skolbeslut Gymnasieskolan KLARA Gymnasium Kunskap AB KLARA Teoretiska Gymnasium, Västerås

    2022

Källa: Skolinspektionens beslutssök (öppnas i ny flik) (välj Västerås och skolan för alla dokument om skolan, även Skolenkätens rapporter), hämtat oktober 2026. Velja återger inte beslutens innehåll — läs beslutet.

Västerås

Det som finns nära, i Veljas andra kategorier. Avstånd fågelvägen.

Huvudman: KLARA Gymnasium Kunskap AB

Port-anders Gata 5, Västerås

Telefon: 021-312250

120 elever

Länka till den här sidan

Vill ni länka till Westra Aros Gymnasium 3:s sida på Velja? Välj ett utseende och klistra in koden på er webbplats, eller använd bara adressen.

Adresshttps://velja.se/gymnasium/westra-aros-gymnasium-3-vasteras

Koden är en vanlig länk: inga skript och inga bilder från Velja, och inga siffror eller datum som kan bli inaktuella på er sida.

Vad är betygspoängen för Westra Aros Gymnasium 3?

Westra Aros Gymnasium 3 hade en genomsnittlig betygspoäng på 12,8 av 20 (räknat på programmens senaste siffror, från läsåren 2023/24–2024/25). Rikssnittet är 14,4.

Hur stor andel tar examen inom 3 år på Westra Aros Gymnasium 3?

Av eleverna på Westra Aros Gymnasium 3 tog 68,2 % examen inom 3 år (räknat på programmens senaste siffror, från läsåren 2021/22–2022/23). Rikssnittet är 80,4 %.

Vilka program finns på Westra Aros Gymnasium 3?

Westra Aros Gymnasium 3 erbjuder 3 program: Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet.

Hur trygga känner sig eleverna på Westra Aros Gymnasium 3?

I Skolenkäten 2025 fick Westra Aros Gymnasium 3 trygghetsindex 8,6 av 10 från eleverna i år 2 (rikssnitt 8,5).

Vad tycker lärarna om Westra Aros Gymnasium 3?

I Skolenkäten 2025 gav undervisande lärare Westra Aros Gymnasium 3 indexet 6,7 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).

Har Skolinspektionen granskat Westra Aros Gymnasium 3?

Skolinspektionens beslutssök har 3 beslut om Westra Aros Gymnasium 3, det senaste av varje slag: planerad tillsyn (2025), regelbunden tillsyn (2022), riktad tillsyn (2022). Vad besluten kom fram till står i dokumenten, som är länkade på sidan — Velja tolkar dem inte.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25 och antagningspoängen antagningen 2026.

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för gymnasieskolor