Betygspoäng · 2024/25
13,3av 20
#15 av 19 i Västerås
#873 av 1 036 i landet
Fler tar examen inom tre år än i snitt — men klart färre av lärarna är behöriga än i snittskolan.
högsta betygspoängen inom 4 km · eller spara till din lista
Svaren i korthet
- Vad krävdes för att komma in?Lägsta antagningspoäng i 4 program, antagningen 2026100,0–210,0
- Hur många tar examen inom tre år?Hela skolan, läsåret 2022/2386,5 %Över snittet
- Hur trygga känner sig eleverna?Skolenkäten 2026, år 28,6I linje med rikssnittet
- Hur många av lärarna är behöriga?Läsåret 2025/2650,5 %Klart färre än i snittskolan
- Har Skolinspektionen granskat skolan?Skolinspektionens beslutssök, oktober 202612 beslutSenast regelbunden kvalitetsgranskning, 2019
- När är gymnasieansökan?15 januari–15 februari 2027 · preliminära datum
Om Westra Aros Gymnasium 2
Westra Aros Gymnasium 2 är ett fristående gymnasium i Västerås med Praktiska Sverige AB som huvudman. Skolan har 270 elever fördelade på fem program, samtliga yrkesprogram.
Antagningsstatistiken för 2026 finns bara för fyra av skolans fem program. Spannet var brett: 100 poäng räckte till Frisör- och stylistprogrammet, medan El- och energiprogrammet krävde 210 poäng. Hotell- och turismprogrammet hade en lägsta antagningspoäng på 167,5 och VVS- och fastighetsprogrammet på 190. Statistik saknas för skolans femte program, vilket för ett nationellt program ofta tyder på lediga platser. Som alltid är fjolårets poäng ingen garanti för nästa års antagning.
Läsåret 2024/25 låg betygspoängen på 13,3, lägre än rikssnittet på 14,4. Andelen elever som tog examen inom tre år var däremot högre än rikssnittet: 86,5 procent läsåret 2022/23 mot 80,4 procent i riket, en äldre siffra än betygsresultatet. Läsåret 2025/26 var andelen behöriga lärare 50,5 procent, klart lägre än rikssnittets 77,8 procent. I Skolenkäten år 2026 låg tryggheten på 8,6, något över rikssnittets 8,5, medan studieron på 6,0 låg under rikssnittets 6,5. Sammantaget ger bilden en skola med starkare examensgrad inom tre år men svagare lärarbehörighet och betygsresultat än genomsnittet.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Skolverket och Skolinspektionen. Granskas stickprovsvis.
ANTAGNINGSPOÄNG
Vad krävdes för att komma in på Westra Aros Gymnasium 2?
Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.
av 4 program på den här skolan
| Program | Medel/minAntagn. medel/min |
|---|---|
| El- och energiprogrammet | 235,0 / 210,0Säker |
| Hotell- och turismprogrammet | 220,2 / 167,5Säker |
| VVS- och fastighetsprogrammet | 218,6 / 190,0Säker |
| Frisör- och stylistprogrammet | 180,3 / 100,0Säker |
Antagningspoäng för alla program på Westra Aros Gymnasium 2 →
ANSÖKAN OCH ANTAGNING
Gymnasieansökan HT2027
Ansökan öppnar: 15 januari 2027
Du söker i e-tjänsten hos antagningskansliet för kommunen där du bor, även till skolor i andra kommuner.
74
dagar kvar
PROGRAM
Över snittet — rikssnittet är 80,4 %. Medel över skolans program, läsåret 2022/23.
Siffrorna avser betygspoängen läsår 2024/25 och examen inom tre år läsår 2022/23, om inget annat läsår står vid värdet.
- El- och energiprogrammetYPBetygspoäng11,9Examen inom 3 år89,7 %Antagning210–235Elever70
- Frisör- och stylistprogrammetYPAntagning100–180,3Elever50
- Hotell- och turismprogrammetYPAntagning167,5–220,2Elever40
- HantverksprogrammetYPBetygspoäng14,5Examen inom 3 år84 %
- VVS- och fastighetsprogrammetYPBetygspoäng13,6Antagning190–218,6Elever40
VÄGAR EFTER GYMNASIET
Yrken eleverna på Westra Aros Gymnasium 2 typiskt jobbar som — antingen direkt efter examen (yrkesprogram) eller efter vidare studier (högskoleförberedande).
- El- och energiprogrammetYrkesexamenSe alla →
- HantverksprogrammetYrkesexamenSe alla →
FrisörFloristFinsnickare
- Hotell- och turismprogrammetYrkesexamenSe alla →
ReceptionistKonferenskoordinatorResesäljare
- VVS- och fastighetsprogrammetYrkesexamenSe alla →
VVS-montörFastighetsskötareKyl- och värmepumpstekniker
LÄRARE · 2025/26
Klart färre behöriga lärare än i snittskolan — −27,3 mot rikssnittet (77,8 %)
Fler elever per lärare än i snittskolan — +1,8 mot rikssnittet (12,1)
Behöriga lärare är Skolverkets mått: andelen lärare (heltidstjänster) med lärarlegitimation och behörighet i minst ett av de ämnen de undervisar i. Rikssnittet är medelvärdet över landets gymnasieskolor.
TRYGGHET OCH STUDIERO
Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.
Elever år 2 (gymnasiet)
Skolenkäten 2026 · 78 svar · 93 % svarsfrekvensI linje med rikssnittet — +0,1 mot rikssnittet (8,5)
Under snittet — −0,5 mot rikssnittet (6,5)
Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit.
VAD SÄGER LÄRARNA
Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.
Undervisande lärare · Skolenkäten 2026 · 16 svar · 84 % svarsfrekvens
I linje med rikssnittet — −0,1 mot rikssnittet (7,3)
Under snittet — −1,1 mot rikssnittet (7,8)
I linje med rikssnittet — −0,2 mot rikssnittet (7,0)
Under snittet — −0,8 mot rikssnittet (7,3)
Lärarnas bild bredvid elevernas
Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden.
Skolinspektionen om skolan
12 beslut om Westra Aros Gymnasium 2 i Skolinspektionens beslutssök, senast år 2019. Vad Skolinspektionen kom fram till står i beslutet.
Regelbunden kvalitetsgranskning (pdf, öppnas i ny flik)
Regelb. kvalitetsgranskning, Gymnasieskolan, Skolbeslut Praktiska Sverige AB Praktiska Gymnasiet Västerås
2019
Regelbunden tillsyn (pdf, öppnas i ny flik)
Regelb. tillsyn Uppföljning beslut Västerås Praktiska Västerås
2016
Regelbunden tillsyn (pdf, öppnas i ny flik)
Regelb. tillsyn Skolbeslut Västerås Praktiska Västerås
2015
Regelbunden tillsyn (pdf, öppnas i ny flik)
Regelb. tillsyn Uppföljning beslut Västerås Praktiska Västerås
2014
Regelbunden tillsyn (pdf, öppnas i ny flik)
Regelb. tillsyn Skolbeslut Västerås Praktiska Västerås
2014
Regelbunden tillsyn (pdf, öppnas i ny flik)
Regelb. tillsyn Skolbeslut Västerås Praktiska Västerås
2012
Tematisk kvalitetsgranskning (pdf, öppnas i ny flik)
Tematisk kvalitetsgranskning, Uppföljning beslut, Västerås Västerås Praktiska Gymnasium
2011
Tematisk kvalitetsgranskning (pdf, öppnas i ny flik)
Tematisk kvalitetsgranskning, Granskningsbeslut, Västerås Västerås Praktiska Gymnasium
2010
… och 4 äldre.
Källa: Skolinspektionens beslutssök (öppnas i ny flik) (välj Västerås och skolan för alla dokument om skolan, även Skolenkätens rapporter), hämtat oktober 2026. Velja återger inte beslutens innehåll — läs beslutet.
NÄRLIGGANDE GYMNASIUM
Sorterade efter avstånd. Siffran till höger är skolans genomsnittliga betygspoäng.
Runt Westra Aros Gymnasium 2
VästeråsDet som finns nära, i Veljas andra kategorier. Avstånd fågelvägen.
Om skolenheten
Länka till den här sidanKod för er webbplats
Vill ni länka till Westra Aros Gymnasium 2:s sida på Velja? Välj ett utseende och klistra in koden på er webbplats, eller använd bara adressen.
https://velja.se/gymnasium/westra-aros-gymnasium-2-vasterasKoden är en vanlig länk: inga skript och inga bilder från Velja, och inga siffror eller datum som kan bli inaktuella på er sida.
Vanliga frågor
Vad är betygspoängen för Westra Aros Gymnasium 2?
Westra Aros Gymnasium 2 hade en genomsnittlig betygspoäng på 13,3 av 20 (läsår 2024/25). Rikssnittet är 14,4.
Hur stor andel tar examen inom 3 år på Westra Aros Gymnasium 2?
Av eleverna på Westra Aros Gymnasium 2 tog 86,5 % examen inom 3 år (läsår 2022/23). Rikssnittet är 80,4 %.
Vilka program finns på Westra Aros Gymnasium 2?
Westra Aros Gymnasium 2 erbjuder 5 program: El- och energiprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet, Hotell- och turismprogrammet, Hantverksprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet.
Hur trygga känner sig eleverna på Westra Aros Gymnasium 2?
I Skolenkäten 2026 fick Westra Aros Gymnasium 2 trygghetsindex 8,6 av 10 från eleverna i år 2 (rikssnitt 8,5).
Vad tycker lärarna om Westra Aros Gymnasium 2?
I Skolenkäten 2026 gav undervisande lärare Westra Aros Gymnasium 2 indexet 7,2 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).
Har Skolinspektionen granskat Westra Aros Gymnasium 2?
Skolinspektionens beslutssök har 12 beslut om Westra Aros Gymnasium 2, det senaste av varje slag: regelbunden kvalitetsgranskning (2019), regelbunden tillsyn (2016), tematisk kvalitetsgranskning (2011), utbildningsinspektion (2008). Vad besluten kom fram till står i dokumenten, som är länkade på sidan — Velja tolkar dem inte.
Källor
Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25 och antagningspoängen antagningen 2026.
- Skolverket — Planned Educations API
- Skolverkets öppna API — statistik för gymnasieskolor