Hoppa till innehållet
Velja

Ranking · Jönköpings län

Försäljnings- och service­programmet i Jönköpings län

12 gymnasieskolor med Försäljnings- och serviceprogrammet och betygsdata i Jönköpings län.

Median bland 11 skolor: min 120,0, medel 186,3. Testa dina poäng i prediktorn →

SkolaMinMedel
Finnvedens Gymnasium 3190,0230,1
Sandagymnasiet RO 5167,5215,2
Sandagymnasiet RO 4135,0209,8
Fenix Gymnasium 1110,0193,0
Brinellgymnasiet 3100,0191,5
Njudungsgymnasiet 490,0186,3
Gnosjöandans kunskapsc. gy135,0184,0
Holavedsgymnasiet RO1152,5178,4
Bäckadalsgymnasiet RO 185,0177,6
Praktiska Gymnasiet Jönköping120,0160,5
Gislaveds gymnasium Samhällssektor87,5151,7

Vad är antagningspoängen för Försäljnings- och serviceprogrammet i Jönköpings län?

Det varierar per skola. Bland de 11 skolorna är medianen 120,0 för det lägsta antagna meritvärdet och 186,3 för medelvärdet (antagningen 2026).

Vilken skola har högst antagningspoäng för Försäljnings- och serviceprogrammet i Jönköpings län?

Högst krav vid senaste antagningen hade Finnvedens Gymnasium 3 i Värnamo: minst 190,0 i meritvärde.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25.

Skolverket
Skolverket Betygspoäng och statistik per gymnasieprogram