Hoppa till innehållet
Velja

Ranking · Skåne län

Försäljnings- och service­programmet i Skåne län

29 gymnasieskolor med Försäljnings- och serviceprogrammet och betygsdata i Skåne län.

Topp 29 i Skåne län

  1. 1Malmö Idrottsgymnasium Ro1MalmöKommunalBetygspoäng 15,5
  2. 2Nova gymnasiumSimrishamnKommunalBetygspoäng 15,4
  3. 3Hässleholms Tekniska SkolaHässleholmKommunalBetygspoäng 15,2
  4. 4Söderportgymnasiet 32KristianstadKommunalBetygspoäng 15,1
  5. 5Ängelholms gymnasieskola Ro 3ÄngelholmKommunalBetygspoäng 14,7
  6. 5Ystad Gymnasium, Område 2YstadKommunalBetygspoäng 14,7
  7. 5Malmö Borgarskola Ro 1MalmöKommunalBetygspoäng 14,7
  8. 8JENSEN Gymnasium LundLundFriståendeBetygspoäng 14,6
  9. 8KullagymnasietHöganäsKommunalBetygspoäng 14,6
  10. 10NicolaiskolanHelsingborgKommunalBetygspoäng 14,5
  11. 11EkbackeskolanOsbyKommunalBetygspoäng 14,4
  12. 12SöderslättsgymnasietTrelleborgKommunalBetygspoäng 14,2
  13. 12Drottning Blankas Gymnasieskola HelsingborgHelsingborgFriståendeBetygspoäng 14,2
  14. 14Helsingborgs LärlingsgymnasiumHelsingborgKommunalBetygspoäng 14,0
  15. 14ÅbyskolanKlippanKommunalBetygspoäng 14,0
  16. 16Carl EngströmgymnasietEslövKommunalBetygspoäng 13,9
  17. 16Ystad Gymnasium, Område 1YstadKommunalBetygspoäng 13,9
  18. 18Drottning Blankas Gymnasieskola Kristianstad 1KristianstadFriståendeBetygspoäng 13,8
  19. 18Universitetsholmens gymnasiumMalmöKommunalBetygspoäng 13,8
  20. 20Yrkesgymnasiet MalmöMalmöFriståendeBetygspoäng 13,6
  21. 21Nils Fredriksson GymnasiumSvedalaKommunalBetygspoäng 13,5
  22. 21Malmö CitadellsgymnasiumMalmöKommunalBetygspoäng 13,5
  23. 23TegelbruksskolanKlippanKommunalBetygspoäng 13,4
  24. 23Praktiska Gymnasiet YstadYstadFriståendeBetygspoäng 13,4
  25. 23Gymnasieskolan VipanLundKommunalBetygspoäng 13,4
  26. 26Fria Läroverken i YstadYstadFriståendeBetygspoäng 13,2
  27. 26Drottning Blankas Gymnasieskola Malmö 1MalmöFriståendeBetygspoäng 13,2
  28. 28Praktiska Gymnasiet KristianstadKristianstadFriståendeBetygspoäng 12,6
  29. 29Praktiska Gymnasiet Malmö CityMalmöFriståendeBetygspoäng 12,1

Median bland 25 skolor: min 152,5, medel 197,6. Testa dina poäng i prediktorn →

SkolaMinMedel
Ystad Gymnasium, Område 1212,5241,5
JENSEN Gymnasium Lund220,0234,9
Drottning Blankas Gymnasieskola Helsingborg212,5229,6
Malmö Idrottsgymnasium Ro1210,0228,4
Söderslättsgymnasiet217,5227,9
Söderportgymnasiet 32192,5225,1
Ängelholms gymnasieskola Ro 3192,5219,3
Helsingborgs Lärlingsgymnasium195,0219,1
Hässleholms Tekniska Skola187,5215,0
Gymnasieskolan Vipan185,0208,4
Drottning Blankas Gymnasieskola Kristianstad 1185,0205,5
Malmö Citadellsgymnasium152,5199,2
Åbyskolan105,0197,6
Nicolaiskolan170,0195,1
Ekbackeskolan115,0193,2
Carl Engströmgymnasiet110,0180,0
Fria Läroverken i Ystad130,0175,4
Drottning Blankas Gymnasieskola Malmö 1132,5173,0
Praktiska Gymnasiet Kristianstad110,0163,2
Nils Fredriksson Gymnasium97,5158,8
Praktiska Gymnasiet Ystad100,0150,4
Kullagymnasiet97,5148,1
Yrkesgymnasiet Malmö90,0147,9
Universitetsholmens gymnasium85,0128,8
Praktiska Gymnasiet Malmö City85,0123,0

Vad är antagningspoängen för Försäljnings- och serviceprogrammet i Skåne län?

Det varierar per skola. Bland de 25 skolorna är medianen 152,5 för det lägsta antagna meritvärdet och 197,6 för medelvärdet (antagningen 2026).

Vilken skola har högst antagningspoäng för Försäljnings- och serviceprogrammet i Skåne län?

Högst krav vid senaste antagningen hade JENSEN Gymnasium Lund i Lund: minst 220,0 i meritvärde.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25.

Skolverket
Skolverket Betygspoäng och statistik per gymnasieprogram