Hoppa till innehållet
Velja

Ranking · Dalarnas län

Försäljnings- och service­programmet i Dalarnas län

8 gymnasieskolor med Försäljnings- och serviceprogrammet och betygsdata i Dalarnas län.

Median bland 8 skolor: min 117,5, medel 201,3. Testa dina poäng i prediktorn →

SkolaMinMedel
Leksands gymnasium200,0233,3
Malung-Sälens gymnasieskola180,0223,4
Alice Lundsgymnasiet142,5221,5
Karlfeldtgymnasiet115,0205,0
Mora gymnasium ro 192,5197,5
VBU Högbergsskolan 1120,0190,9
Hagströmska Gymnasiet Falun 295,0188,8
Martin Koch-gymnasiet82,5155,3

Vad är antagningspoängen för Försäljnings- och serviceprogrammet i Dalarnas län?

Det varierar per skola. Bland de 8 skolorna är medianen 117,5 för det lägsta antagna meritvärdet och 201,3 för medelvärdet (antagningen 2026).

Vilken skola har högst antagningspoäng för Försäljnings- och serviceprogrammet i Dalarnas län?

Högst krav vid senaste antagningen hade Leksands gymnasium i Leksand: minst 200,0 i meritvärde.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25.

Skolverket
Skolverket Betygspoäng och statistik per gymnasieprogram