Hoppa till innehållet
Velja

Ranking · Västra Götalands län

Försäljnings- och service­programmet i Västra Götalands län

46 gymnasieskolor med Försäljnings- och serviceprogrammet och betygsdata i Västra Götalands län.

Topp 46 i Västra Götalands län

  1. 1Kitas EkonomiGöteborgFriståendeBetygspoäng 16,9
  2. 2Marks Gymnasieskola, enhet CMarkKommunalBetygspoäng 15,6
  3. 2Karlbergsgymnasiet 2ÅmålKommunalBetygspoäng 15,6
  4. 4Tranemo gymnasieskolaTranemoKommunalBetygspoäng 15,4
  5. 5Ållebergsgymnasiet AFalköpingKommunalBetygspoäng 15,3
  6. 6Lerums Gymnasium, skolenhet 2LerumKommunalBetygspoäng 15,1
  7. 7Västerhöjd 1SkövdeKommunalBetygspoäng 15,0
  8. 8Hulebäcksgymnasiet 1HärrydaKommunalBetygspoäng 14,9
  9. 9Katrinelundsgymnasiet 4GöteborgKommunalBetygspoäng 14,8
  10. 9Alströmergymnasiet Sektor 6AlingsåsKommunalBetygspoäng 14,8
  11. 11Almåsgymnasiet CBoråsKommunalBetygspoäng 14,6
  12. 11Krokslättsgymnasiet Skolenhet 1MölndalKommunalBetygspoäng 14,6
  13. 13SundlergymnasietVårgårdaKommunalBetygspoäng 14,5
  14. 13Marks Gymnasieskola, enhet DMarkKommunalBetygspoäng 14,5
  15. 13Karlbergsgymnasiet 1ÅmålKommunalBetygspoäng 14,5
  16. 16Gymnasieakademin GöteborgGöteborgFriståendeBetygspoäng 14,2
  17. 16Drottning Blankas Gymnasieskola Göteborg OdinGöteborgFriståendeBetygspoäng 14,2
  18. 16Magnus Åbergsgymnasiet 1TrollhättanKommunalBetygspoäng 14,2
  19. 16Nils Ericsonsgymnasiet 1TrollhättanKommunalBetygspoäng 14,2
  20. 20Drottning Blankas Gymnasieskola UddevallaUddevallaFriståendeBetygspoäng 14,1
  21. 21Ållebergsgymnasiet BFalköpingKommunalBetygspoäng 14,0
  22. 21Tingsholmsgymnasiets nationella programUlricehamnKommunalBetygspoäng 14,0
  23. 21Vadsbogymnasiet enhet 1MariestadKommunalBetygspoäng 14,0
  24. 24Hvitfeldtska gymnasiet 6GöteborgKommunalBetygspoäng 13,9
  25. 25Krokslättsgymnasiet Skolenhet 2MölndalKommunalBetygspoäng 13,8
  26. 25Alströmergymnasiet sektor 4AlingsåsKommunalBetygspoäng 13,8
  27. 25Nösnäsgymnasiet 3StenungsundKommunalBetygspoäng 13,8
  28. 25Strömstad Gymnasium, SGY2StrömstadKommunalBetygspoäng 13,8
  29. 29Katedralskolan Skara Enhet 2SkaraKommunalBetygspoäng 13,7
  30. 29Lerums Gymnasium, skolenhet 5LerumKommunalBetygspoäng 13,7
  31. 29De la Gardiegymnasiet, enhet 6LidköpingKommunalBetygspoäng 13,7
  32. 32Uddevalla gymnasieskola, Agneberg GLUUddevallaKommunalBetygspoäng 13,6
  33. 33Katrinelundsgymnasiet 1GöteborgKommunalBetygspoäng 13,5
  34. 33Dahlstiernska gymnasietMellerudKommunalBetygspoäng 13,5
  35. 35Partille GymnasiumPartilleKommunalBetygspoäng 13,4
  36. 35Mimers hus Gymnasium, Skolenhet 2KungälvKommunalBetygspoäng 13,4
  37. 35Almåsgymnasiet ABoråsKommunalBetygspoäng 13,4
  38. 38Yrkesgymnasiet GöteborgGöteborgFriståendeBetygspoäng 13,2
  39. 38Yrkesgymnasiet AleAleFriståendeBetygspoäng 13,2
  40. 40NTI Handelsgymnasiet GöteborgGöteborgFriståendeBetygspoäng 13,0
  41. 40Praktiska Gymnasiet GamlestadenGöteborgFriståendeBetygspoäng 13,0
  42. 42Uddevalla gymnasieskola, Sinclair FSUddevallaKommunalBetygspoäng 12,9
  43. 43Nösnäsgymnasiet 1StenungsundKommunalBetygspoäng 12,4
  44. 44Yrkesgymnasiet MunkedalMunkedalFriståendeBetygspoäng 12,1
  45. 45Praktiska Gymnasiet SkövdeSkövdeFriståendeBetygspoäng 12,0
  46. 46Angeredsgymnasiet 1GöteborgKommunalBetygspoäng 11,5

Median bland 43 skolor: min 145,0, medel 195,3. Testa dina poäng i prediktorn →

SkolaMinMedel
Kitas Ekonomi242,5273,8
Hvitfeldtska gymnasiet 6185,0257,8
Hulebäcksgymnasiet 1245,0256,7
Drottning Blankas Gymnasieskola Göteborg Odin232,5246,0
Västerhöjd 1220,0245,2
Marks Gymnasieskola, enhet C202,5233,4
Katrinelundsgymnasiet 4215,0233,0
Partille Gymnasium192,5222,3
De la Gardiegymnasiet, enhet 6190,0218,3
Marks Gymnasieskola, enhet D190,0216,9
NTI Handelsgymnasiet Göteborg200,0216,5
Nösnäsgymnasiet 3177,5214,8
Gymnasieakademin Göteborg197,5212,5
Ållebergsgymnasiet A175,0212,4
Yrkesgymnasiet Munkedal145,0210,8
Strömstad Gymnasium, SGY2125,0210,5
Mimers hus Gymnasium, Skolenhet 2177,5203,3
Ållebergsgymnasiet B97,5197,0
Uddevalla gymnasieskola, Sinclair FS112,5196,9
Tranemo gymnasieskola90,0196,7
Krokslättsgymnasiet Skolenhet 2175,0196,3
Vadsbogymnasiet enhet 180,0195,3
Tingsholmsgymnasiets nationella program112,5194,8
Krokslättsgymnasiet Skolenhet 1160,0194,5
Uddevalla gymnasieskola, Agneberg GLU182,5193,9
Almåsgymnasiet A90,0192,7
Lerums Gymnasium, skolenhet 5145,0190,5
Yrkesgymnasiet Göteborg165,0187,5
Almåsgymnasiet E130,0186,9
Praktiska Gymnasiet Gamlestaden172,5186,7
Sundlergymnasiet142,5184,2
Magnus Åbergsgymnasiet 1117,5183,9
Alströmergymnasiet sektor 4145,0182,8
Nösnäsgymnasiet 1135,0175,9
Karlbergsgymnasiet 2115,0166,3
Katedralskolan Skara Enhet 282,5158,6
Yrkesgymnasiet Ale95,0147,5
Drottning Blankas Gymnasieskola Trollhättan 285,0141,1
Praktiska Gymnasiet Skövde85,0132,9
Dahlstiernska gymnasiet95,0128,1
Angeredsgymnasiet 182,5128,0
Utsikten, Dals-Eds gymnasium80,0121,5
Älvgymnasiet102,5120,5

Vad är antagningspoängen för Försäljnings- och serviceprogrammet i Västra Götalands län?

Det varierar per skola. Bland de 43 skolorna är medianen 145,0 för det lägsta antagna meritvärdet och 195,3 för medelvärdet (antagningen 2026).

Vilken skola har högst antagningspoäng för Försäljnings- och serviceprogrammet i Västra Götalands län?

Högst krav vid senaste antagningen hade Hulebäcksgymnasiet 1 i Härryda: minst 245,0 i meritvärde.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25.

Skolverket
Skolverket Betygspoäng och statistik per gymnasieprogram