Hoppa till innehållet
Velja

Ranking · Stockholms län

Försäljnings- och service­programmet i Stockholms län

33 gymnasieskolor med Försäljnings- och serviceprogrammet och betygsdata i Stockholms län.

Topp 33 i Stockholms län

  1. 1JENSEN Gymnasium Gamla stanStockholmFriståendeBetygspoäng 15,7
  2. 2S:t Botvids gymnasiumBotkyrkaKommunalBetygspoäng 15,6
  3. 3Drottning Blankas Gymnasieskola Stockholm VasastanStockholmFriståendeBetygspoäng 15,0
  4. 4Bromma gymnasiumStockholmKommunalBetygspoäng 14,9
  5. 4Designgymnasiet KungsholmenStockholmFriståendeBetygspoäng 14,9
  6. 4Yrkesgymnasiet SkarpnäckStockholmFriståendeBetygspoäng 14,9
  7. 7HuddingegymnasietHuddingeKommunalBetygspoäng 14,7
  8. 8RodengymnasietNorrtäljeKommunalBetygspoäng 14,3
  9. 8Fredrika Bremergymnasiet Högskoleförberedande programHaningeKommunalBetygspoäng 14,3
  10. 10Praktiska Gymnasiet TäbyTäbyFriståendeBetygspoäng 14,2
  11. 10Drottning Blankas Gymnasieskola Nacka 1NackaFriståendeBetygspoäng 14,2
  12. 12Fryshuset GymnasiumStockholmFriståendeBetygspoäng 14,1
  13. 13Rönninge gymnasiumSalemKommunalBetygspoäng 13,7
  14. 14Yrkesgymnasiet VäsbyUpplands VäsbyFriståendeBetygspoäng 13,6
  15. 14Praktiska Gymnasiet LiljeholmenStockholmFriståendeBetygspoäng 13,6
  16. 14Upplands-BrogymnasietUpplands-BroKommunalBetygspoäng 13,6
  17. 17Yrkesgymnasiet HuddingeHuddingeFriståendeBetygspoäng 13,5
  18. 17Praktiska Gymnasiet MärstaSigtunaFriståendeBetygspoäng 13,5
  19. 17Distra GymnasiumStockholmFriståendeBetygspoäng 13,5
  20. 20Arlandagymnasiet 3SigtunaKommunalBetygspoäng 13,4
  21. 20Skärgårdsgymnasiet ÅkersbergaÖsteråkerFriståendeBetygspoäng 13,4
  22. 22NTI Handelsgymnasiet StockholmStockholmFriståendeBetygspoäng 13,3
  23. 22Yrkesgymnasiet SollentunaSollentunaFriståendeBetygspoäng 13,3
  24. 24Nynäshamns gymnasiumNynäshamnKommunalBetygspoäng 13,2
  25. 24Kärrtorps gymnasiumStockholmKommunalBetygspoäng 13,2
  26. 26Tyresö gymnasiumTyresöKommunalBetygspoäng 13,1
  27. 26Vallentuna gymnasiumVallentunaKommunalBetygspoäng 13,1
  28. 28Drottning Blankas Gymnasieskola JakobsbergJärfällaFriståendeBetygspoäng 13,0
  29. 28Fredrika Bremergymnasiet YrkesprogramHaningeKommunalBetygspoäng 13,0
  30. 30Magelungens Gymnasium LiljeholmenStockholmFriståendeBetygspoäng 12,8
  31. 31Praktiska Gymnasiet NackaNackaFriståendeBetygspoäng 12,6
  32. 32Praktiska Gymnasiet SödertäljeSödertäljeFriståendeBetygspoäng 12,4
  33. 32Praktiska Gymnasiet NykvarnNykvarnFriståendeBetygspoäng 12,4

Median bland 30 skolor: min 126,3, medel 190,4. Testa dina poäng i prediktorn →

SkolaMinMedel
Bromma gymnasium247,5258,0
Drottning Blankas Gymnasieskola Stockholm Vasastan237,5253,8
JENSEN Gymnasium Gamla stan232,5249,3
Drottning Blankas Gymnasieskola Nacka 1200,0218,5
Praktiska Gymnasiet Liljeholmen195,0215,9
Skärgårdsgymnasiet Åkersberga187,5210,5
Fredrika Bremergymnasiet Yrkesprogram167,5209,8
Praktiska Gymnasiet Nykvarn180,0205,0
Designgymnasiet Kungsholmen180,0204,2
Vallentuna gymnasium125,0204,2
Rodengymnasiet145,0202,1
Yrkesgymnasiet Sollentuna170,0200,3
NTI Handelsgymnasiet Stockholm150,0197,0
Upplands-Brogymnasiet150,0195,9
Nynäshamns gymnasium127,5194,5
Arlandagymnasiet 3105,0186,3
Yrkesgymnasiet Huddinge110,0181,5
Praktiska Gymnasiet Södertälje82,5179,2
Fryshuset Gymnasium107,5176,4
Praktiska Gymnasiet Märsta85,0176,3
Tyresö gymnasium130,0175,0
Praktiska Gymnasiet Täby97,5166,3
Huddingegymnasiet82,5158,3
Distra Gymnasium105,0158,2
Magelungens Gymnasium Liljeholmen115,0157,5
Praktiska Gymnasiet Nacka90,0154,8
Drottning Blankas Gymnasieskola Jakobsberg95,0150,8
S:t Botvids gymnasium100,0150,0
Yrkesgymnasiet Väsby97,5138,8
Yrkesgymnasiet Skarpnäck105,0138,1

Vad är antagningspoängen för Försäljnings- och serviceprogrammet i Stockholms län?

Det varierar per skola. Bland de 30 skolorna är medianen 126,3 för det lägsta antagna meritvärdet och 190,4 för medelvärdet (antagningen 2026).

Vilken skola har högst antagningspoäng för Försäljnings- och serviceprogrammet i Stockholms län?

Högst krav vid senaste antagningen hade Bromma gymnasium i Stockholm: minst 247,5 i meritvärde.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25.

Skolverket
Skolverket Betygspoäng och statistik per gymnasieprogram