Hoppa till innehållet
Velja

Ranking · Örebro län

Försäljnings- och service­programmet i Örebro län

6 gymnasieskolor med Försäljnings- och serviceprogrammet och betygsdata i Örebro län.

Median bland 7 skolor: min 150,0, medel 206,0. Testa dina poäng i prediktorn →

SkolaMinMedel
Degerforsgymnasiet170,0222,5
Rudbecksgymnasiet FS192,5211,5
Möckelngymnasiet105,0207,5
Alléskolan 7110,0206,0
Affärsgymnasiet Örebro175,0194,0
Drottning Blankas Gymnasieskola Örebro150,0173,8
Yrkesgymnasiet Örebro115,0150,0

Vad är antagningspoängen för Försäljnings- och serviceprogrammet i Örebro län?

Det varierar per skola. Bland de 7 skolorna är medianen 150,0 för det lägsta antagna meritvärdet och 206,0 för medelvärdet (antagningen 2026).

Vilken skola har högst antagningspoäng för Försäljnings- och serviceprogrammet i Örebro län?

Högst krav vid senaste antagningen hade Rudbecksgymnasiet FS i Örebro: minst 192,5 i meritvärde.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25.

Skolverket
Skolverket Betygspoäng och statistik per gymnasieprogram