Hoppa till innehållet
Velja

Ranking · Östergötlands län

Försäljnings- och service­programmet i Östergötlands län

12 gymnasieskolor med Försäljnings- och serviceprogrammet och betygsdata i Östergötlands län.

Topp 12 i Östergötlands län

Median bland 13 skolor: min 112,5, medel 179,5. Testa dina poäng i prediktorn →

SkolaMinMedel
Katedralskolan 3225,0243,2
Norrköpings Lärlingsgymnasium 1187,5205,3
Bildningscentrum Facetten130,0202,2
Carlsund utbildningscentrum 2117,5186,3
Nyströmska skolan 3175,0185,0
Yrkesgymnasiet Linköping152,5180,8
Ebersteinska gymnasiet 685,0179,5
Linnégymnasiet 390,0173,8
Praktiska Gymnasiet Linköping82,5162,9
Praktiska Gymnasiet Norrköping110,0158,4
KLARA Teoretiska Gymnasium Linköping100,0156,3
Bergska gymnasiet85,0156,1
Linnégymnasiet 1112,5146,5

Vad är antagningspoängen för Försäljnings- och serviceprogrammet i Östergötlands län?

Det varierar per skola. Bland de 13 skolorna är medianen 112,5 för det lägsta antagna meritvärdet och 179,5 för medelvärdet (antagningen 2026).

Vilken skola har högst antagningspoäng för Försäljnings- och serviceprogrammet i Östergötlands län?

Högst krav vid senaste antagningen hade Katedralskolan 3 i Linköping: minst 225,0 i meritvärde.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25.

Skolverket
Skolverket Betygspoäng och statistik per gymnasieprogram