Hoppa till innehållet
Velja

Ranking · Uppsala län

Försäljnings- och service­programmet i Uppsala län

10 gymnasieskolor med Försäljnings- och serviceprogrammet och betygsdata i Uppsala län.

Median bland 10 skolor: min 105,0, medel 175,7. Testa dina poäng i prediktorn →

SkolaMinMedel
Celsiusskolan165,0262,2
Ellen Fries gymnasium167,5218,3
Bruksgymnasiet85,0206,0
Westerlundska gymnasiet140,0198,9
Affärsgymnasiet Uppsala117,5176,3
Praktiska Gymnasiet Uppsala105,0175,0
Bergstrands Gymnasium Uppsala80,0145,0
Yrkesgymnasiet Uppsala80,0141,1
Ansgargymnasiet100,0132,5
Sjögrenska gymnasiet105,0128,8

Vad är antagningspoängen för Försäljnings- och serviceprogrammet i Uppsala län?

Det varierar per skola. Bland de 10 skolorna är medianen 105,0 för det lägsta antagna meritvärdet och 175,7 för medelvärdet (antagningen 2026).

Vilken skola har högst antagningspoäng för Försäljnings- och serviceprogrammet i Uppsala län?

Högst krav vid senaste antagningen hade Ellen Fries gymnasium i Uppsala: minst 167,5 i meritvärde.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25.

Skolverket
Skolverket Betygspoäng och statistik per gymnasieprogram