Hoppa till innehållet
Velja

Ranking · Hallands län

Vård- och omsorgs­programmet i Hallands län

10 gymnasieskolor med Vård- och omsorgsprogrammet och betygsdata i Hallands län.

Median bland 10 skolor: min 137,5, medel 189,7. Testa dina poäng i prediktorn →

SkolaMinMedel
Falkenbergs gymnasieskola 3A137,5217,1
Falkenbergs Gymnasieskola 3B180,0207,2
Sannarpsgymnasiet 6122,5201,8
PS Enhet 2137,5201,2
Drottning Blankas Gymnasieskola Halmstad152,5190,0
Sturegymnasiet 5145,0189,4
Aranäsgymnasiet Enhet 482,5179,1
Praktiska Gymnasiet Halmstad137,5160,0
Elof Lindälvs Gymnasium Enhet 187,5152,0
Varbergs Enskilda Gymnasieskola 182,596,3

Vad är antagningspoängen för Vård- och omsorgsprogrammet i Hallands län?

Det varierar per skola. Bland de 10 skolorna är medianen 137,5 för det lägsta antagna meritvärdet och 189,7 för medelvärdet (antagningen 2026).

Vilken skola har högst antagningspoäng för Vård- och omsorgsprogrammet i Hallands län?

Högst krav vid senaste antagningen hade Falkenbergs Gymnasieskola 3B i Falkenberg: minst 180,0 i meritvärde.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25.

Skolverket
Skolverket Betygspoäng och statistik per gymnasieprogram