Hoppa till innehållet
Velja

Ranking · Gävleborgs län

Vård- och omsorgs­programmet i Gävleborgs län

10 gymnasieskolor med Vård- och omsorgsprogrammet och betygsdata i Gävleborgs län.

Median bland 8 skolor: min 120,0, medel 190,9. Testa dina poäng i prediktorn →

SkolaMinMedel
Staffangymnasiet RO7185,0254,3
Voxgym 1200,0244,4
Torsbergsgymnasiet RO5165,0231,3
Vasaskolan90,0192,3
Bromangymnasiet 1105,0189,6
Yrkesgymnasiet Gävle130,0185,4
Bessemerskolan102,5169,8
Slottegymnasiet110,0167,5

Vad är antagningspoängen för Vård- och omsorgsprogrammet i Gävleborgs län?

Det varierar per skola. Bland de 8 skolorna är medianen 120,0 för det lägsta antagna meritvärdet och 190,9 för medelvärdet (antagningen 2026).

Vilken skola har högst antagningspoäng för Vård- och omsorgsprogrammet i Gävleborgs län?

Högst krav vid senaste antagningen hade Voxgym 1 i Ovanåker: minst 200,0 i meritvärde.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25.

Skolverket
Skolverket Betygspoäng och statistik per gymnasieprogram