Hoppa till innehållet
Velja

Ranking · Dalarnas län

Vård- och omsorgs­programmet i Dalarnas län

9 gymnasieskolor med Vård- och omsorgsprogrammet och betygsdata i Dalarnas län.

Median bland 9 skolor: min 115,0, medel 196,7. Testa dina poäng i prediktorn →

SkolaMinMedel
Vansbro utbildningscenter gy.170,0225,0
Alice Lundsgymnasiet85,0222,8
Mora gymnasium ro 1115,0208,0
Kristinegymnasiet137,5198,4
Leksands gymnasium145,0196,7
Karlfeldtgymnasiet85,0189,4
VBU Smeden125,0183,8
Falu Frigymnasium100,0181,3
Martin Koch-gymnasiet85,0154,8

Vad är antagningspoängen för Vård- och omsorgsprogrammet i Dalarnas län?

Det varierar per skola. Bland de 9 skolorna är medianen 115,0 för det lägsta antagna meritvärdet och 196,7 för medelvärdet (antagningen 2026).

Vilken skola har högst antagningspoäng för Vård- och omsorgsprogrammet i Dalarnas län?

Högst krav vid senaste antagningen hade Vansbro utbildningscenter gy. i Vansbro: minst 170,0 i meritvärde.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25.

Skolverket
Skolverket Betygspoäng och statistik per gymnasieprogram