Hoppa till innehållet
Velja

Ranking · Stockholms län

Vård- och omsorgs­programmet i Stockholms län

26 gymnasieskolor med Vård- och omsorgsprogrammet och betygsdata i Stockholms län.

Topp 26 i Stockholms län

  1. 1S:t Botvids gymnasiumBotkyrkaKommunalBetygspoäng 15,6
  2. 2Åva gymnasiumTäbyKommunalBetygspoäng 15,2
  3. 3Tullinge gymnasiumBotkyrkaKommunalBetygspoäng 14,9
  4. 3Yrkesgymnasiet SkarpnäckStockholmFriståendeBetygspoäng 14,9
  5. 5Widerströmska gymnasietHuddingeKommunalBetygspoäng 14,6
  6. 6Vård- och omsorgsgymnasiet Sollentuna ABSollentunaFriståendeBetygspoäng 14,5
  7. 7Kungsholmens Västra GymnasiumStockholmKommunalBetygspoäng 14,4
  8. 8RodengymnasietNorrtäljeKommunalBetygspoäng 14,3
  9. 8Fredrika Bremergymnasiet Högskoleförberedande programHaningeKommunalBetygspoäng 14,3
  10. 10Drottning Blankas Gymnasieskola Nacka 1NackaFriståendeBetygspoäng 14,2
  11. 11Drottning Blankas Gymnasieskola Stockholm OdenplanStockholmFriståendeBetygspoäng 14,1
  12. 12Drottning Blankas Gymnasieskola Stockholm SödraStockholmFriståendeBetygspoäng 14,0
  13. 13Kunskapsgymnasiet StockholmStockholmFriståendeBetygspoäng 13,7
  14. 14Praktiska Gymnasiet LiljeholmenStockholmFriståendeBetygspoäng 13,6
  15. 14TorekällgymnasietSödertäljeKommunalBetygspoäng 13,6
  16. 16Yrkesgymnasiet HuddingeHuddingeFriståendeBetygspoäng 13,5
  17. 17Arlandagymnasiet 3SigtunaKommunalBetygspoäng 13,4
  18. 18Yrkesgymnasiet SollentunaSollentunaFriståendeBetygspoäng 13,3
  19. 19Nynäshamns gymnasiumNynäshamnKommunalBetygspoäng 13,2
  20. 20Tyresö gymnasiumTyresöKommunalBetygspoäng 13,1
  21. 21Drottning Blankas Gymnasieskola JakobsbergJärfällaFriståendeBetygspoäng 13,0
  22. 21Fredrika Bremergymnasiet YrkesprogramHaningeKommunalBetygspoäng 13,0
  23. 23Yrkesgymnasiet SolnaSolnaFriståendeBetygspoäng 12,8
  24. 24Praktiska Gymnasiet NackaNackaFriståendeBetygspoäng 12,6
  25. 25Praktiska Gymnasiet SödertäljeSödertäljeFriståendeBetygspoäng 12,4
  26. 25Praktiska Gymnasiet NykvarnNykvarnFriståendeBetygspoäng 12,4

Median bland 25 skolor: min 112,5, medel 181,5. Testa dina poäng i prediktorn →

SkolaMinMedel
Åva gymnasium222,5242,2
Kungsholmens Västra Gymnasium100,0234,1
Widerströmska gymnasiet200,0225,5
Tullinge gymnasium192,5223,1
Praktiska Gymnasiet Liljeholmen195,0221,8
Drottning Blankas Gymnasieskola Stockholm Odenplan182,5212,1
Torekällgymnasiet165,0209,1
Drottning Blankas Gymnasieskola Stockholm Södra122,5205,0
Drottning Blankas Gymnasieskola Nacka 1110,0201,3
Yrkesgymnasiet Huddinge100,0188,5
Arlandagymnasiet 3125,0186,8
Fredrika Bremergymnasiet Yrkesprogram87,5181,7
Tyresö gymnasium115,0181,5
Drottning Blankas Gymnasieskola Jakobsberg97,5180,0
S:t Botvids gymnasium132,5179,4
Praktiska Gymnasiet Södertälje120,0177,9
Praktiska Gymnasiet Nacka110,0173,3
Rodengymnasiet102,5172,9
Yrkesgymnasiet Skarpnäck107,5164,0
Yrkesgymnasiet Solna85,0163,2
Vård- och omsorgsgymnasiet Sollentuna AB100,0162,5
Yrkesgymnasiet Sollentuna87,5153,2
Praktiska Gymnasiet Nykvarn112,5141,7
Carl Wahren Gymnasium130,0130,0
Nynäshamns gymnasium97,5127,5

Vad är antagningspoängen för Vård- och omsorgsprogrammet i Stockholms län?

Det varierar per skola. Bland de 25 skolorna är medianen 112,5 för det lägsta antagna meritvärdet och 181,5 för medelvärdet (antagningen 2026).

Vilken skola har högst antagningspoäng för Vård- och omsorgsprogrammet i Stockholms län?

Högst krav vid senaste antagningen hade Åva gymnasium i Täby: minst 222,5 i meritvärde.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25.

Skolverket
Skolverket Betygspoäng och statistik per gymnasieprogram