Hoppa till innehållet
Velja

Ranking · Kalmar län

Vård- och omsorgs­programmet i Kalmar län

11 gymnasieskolor med Vård- och omsorgsprogrammet och betygsdata i Kalmar län.

Median bland 8 skolor: min 105,0, medel 184,8. Testa dina poäng i prediktorn →

SkolaMinMedel
Praktiska Gymnasiet Kalmar170,0240,6
Vilhelm Mobergsgymnasiet210,0210,0
Jenny Nyströmskolan B82,5188,1
Västerviks gymnasium Rektorsområde 1102,5186,2
Oscarsgymnasiet95,0183,4
Vimmerby gymnasium 3122,5172,5
Hultsfreds gymnasium 1107,5163,8
Åkrahällskolan Akra01100,0161,3

Vad är antagningspoängen för Vård- och omsorgsprogrammet i Kalmar län?

Det varierar per skola. Bland de 8 skolorna är medianen 105,0 för det lägsta antagna meritvärdet och 184,8 för medelvärdet (antagningen 2026).

Vilken skola har högst antagningspoäng för Vård- och omsorgsprogrammet i Kalmar län?

Högst krav vid senaste antagningen hade Vilhelm Mobergsgymnasiet i Emmaboda: minst 210,0 i meritvärde.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25.

Skolverket
Skolverket Betygspoäng och statistik per gymnasieprogram