Hoppa till innehållet
Velja

Ranking · Örebro län

Vård- och omsorgs­programmet i Örebro län

6 gymnasieskolor med Vård- och omsorgsprogrammet och betygsdata i Örebro län.

Median bland 6 skolor: min 122,5, medel 183,2. Testa dina poäng i prediktorn →

SkolaMinMedel
Rudbecksgymnasiet VO172,5217,1
Möckelngymnasiet167,5216,4
Lindeskolan LS 2125,0198,5
Drottning Blankas Gymnasieskola Örebro120,0167,9
Alléskolan 790,0161,5
Yrkesgymnasiet Örebro97,5149,7

Vad är antagningspoängen för Vård- och omsorgsprogrammet i Örebro län?

Det varierar per skola. Bland de 6 skolorna är medianen 122,5 för det lägsta antagna meritvärdet och 183,2 för medelvärdet (antagningen 2026).

Vilken skola har högst antagningspoäng för Vård- och omsorgsprogrammet i Örebro län?

Högst krav vid senaste antagningen hade Rudbecksgymnasiet VO i Örebro: minst 172,5 i meritvärde.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25.

Skolverket
Skolverket Betygspoäng och statistik per gymnasieprogram