Hoppa till innehållet
Velja

Ranking · Uppsala län

Vård- och omsorgs­programmet i Uppsala län

7 gymnasieskolor med Vård- och omsorgsprogrammet och betygsdata i Uppsala län.

Median bland 8 skolor: min 127,5, medel 171,4. Testa dina poäng i prediktorn →

SkolaMinMedel
Lundellska skolan200,0237,8
Bruksgymnasiet185,0215,8
Yrkesgymnasiet Uppsala132,5172,5
Cultus gymnasium130,0171,7
Högbergsskolan110,0171,1
Westerlundska gymnasiet90,0170,6
Sjögrenska gymnasiet125,0157,5
Drottning Blankas Gymnasieskola Uppsala97,5153,7

Vad är antagningspoängen för Vård- och omsorgsprogrammet i Uppsala län?

Det varierar per skola. Bland de 8 skolorna är medianen 127,5 för det lägsta antagna meritvärdet och 171,4 för medelvärdet (antagningen 2026).

Vilken skola har högst antagningspoäng för Vård- och omsorgsprogrammet i Uppsala län?

Högst krav vid senaste antagningen hade Lundellska skolan i Uppsala: minst 200,0 i meritvärde.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25.

Skolverket
Skolverket Betygspoäng och statistik per gymnasieprogram