Hoppa till innehållet
Velja

Ranking · Skåne län

Vård- och omsorgs­programmet i Skåne län

27 gymnasieskolor med Vård- och omsorgsprogrammet och betygsdata i Skåne län.

Topp 27 i Skåne län

  1. 1Akademi Båstad GymnasiumBåstadKommunalBetygspoäng 15,9
  2. 2Söderportgymnasiet 31KristianstadKommunalBetygspoäng 15,4
  3. 2Nova gymnasiumSimrishamnKommunalBetygspoäng 15,4
  4. 4Ängelholms gymnasieskola Ro 6ÄngelholmKommunalBetygspoäng 15,3
  5. 5Söderportgymnasiet 32KristianstadKommunalBetygspoäng 15,1
  6. 6Realgymnasiet Lund 2LundFriståendeBetygspoäng 14,8
  7. 7EkbackeskolanOsbyKommunalBetygspoäng 14,4
  8. 7Drottning Blankas Gymnasieskola Malmö 2MalmöFriståendeBetygspoäng 14,4
  9. 9SöderslättsgymnasietTrelleborgKommunalBetygspoäng 14,2
  10. 9Drottning Blankas Gymnasieskola HelsingborgHelsingborgFriståendeBetygspoäng 14,2
  11. 11Helsingborgs LärlingsgymnasiumHelsingborgKommunalBetygspoäng 14,0
  12. 11ÅbyskolanKlippanKommunalBetygspoäng 14,0
  13. 13Carl EngströmgymnasietEslövKommunalBetygspoäng 13,9
  14. 13Ystad Gymnasium, Område 1YstadKommunalBetygspoäng 13,9
  15. 15Drottning Blankas Gymnasieskola Kristianstad 1KristianstadFriståendeBetygspoäng 13,8
  16. 15Universitetsholmens gymnasiumMalmöKommunalBetygspoäng 13,8
  17. 15Victum GymnasiumHelsingborgFriståendeBetygspoäng 13,8
  18. 18Yrkesgymnasiet MalmöMalmöFriståendeBetygspoäng 13,6
  19. 19Nils Fredriksson GymnasiumSvedalaKommunalBetygspoäng 13,5
  20. 19Rönnowska skolanHelsingborgKommunalBetygspoäng 13,5
  21. 21Praktiska Gymnasiet YstadYstadFriståendeBetygspoäng 13,4
  22. 21Gymnasieskolan VipanLundKommunalBetygspoäng 13,4
  23. 23Öresundsgymnasiet LandskronaLandskronaKommunalBetygspoäng 13,3
  24. 24JacobsskolanHässleholmKommunalBetygspoäng 13,1
  25. 25Malmö NeptunigymnasiumMalmöKommunalBetygspoäng 12,9
  26. 26Praktiska Gymnasiet KristianstadKristianstadFriståendeBetygspoäng 12,6
  27. 27Praktiska Gymnasiet Malmö CityMalmöFriståendeBetygspoäng 12,1

Median bland 23 skolor: min 102,5, medel 182,5. Testa dina poäng i prediktorn →

SkolaMinMedel
Ängelholms gymnasieskola Ro 6180,0245,6
Gymnasieskolan Vipan177,5231,6
Helsingborgs Lärlingsgymnasium177,5223,6
Nils Fredriksson Gymnasium165,0220,0
Jacobsskolan137,5219,8
Drottning Blankas Gymnasieskola Kristianstad 1172,5212,0
Carl Engströmgymnasiet160,0211,3
Ystad Gymnasium, Område 197,5206,0
Söderslättsgymnasiet152,5201,3
Drottning Blankas Gymnasieskola Malmö 2140,0197,8
Söderportgymnasiet 3192,5183,4
Praktiska Gymnasiet Malmö City145,0182,5
Drottning Blankas Gymnasieskola Helsingborg102,5182,3
Akademi Båstad Gymnasium135,0181,0
Öresundsgymnasiet Landskrona87,5180,4
Malmö Neptunigymnasium85,0179,0
Realgymnasiet Lund 282,5173,8
Praktiska Gymnasiet Ystad90,0171,9
Åbyskolan87,5169,8
Victum Gymnasium85,0167,6
Praktiska Gymnasiet Kristianstad85,0157,0
Yrkesgymnasiet Malmö80,0156,4
Rönnowska skolan80,0151,8

Vad är antagningspoängen för Vård- och omsorgsprogrammet i Skåne län?

Det varierar per skola. Bland de 23 skolorna är medianen 102,5 för det lägsta antagna meritvärdet och 182,5 för medelvärdet (antagningen 2026).

Vilken skola har högst antagningspoäng för Vård- och omsorgsprogrammet i Skåne län?

Högst krav vid senaste antagningen hade Ängelholms gymnasieskola Ro 6 i Ängelholm: minst 180,0 i meritvärde.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25.

Skolverket
Skolverket Betygspoäng och statistik per gymnasieprogram