Hoppa till innehållet
Velja

Ranking · Västra Götalands län

Vård- och omsorgs­programmet i Västra Götalands län

43 gymnasieskolor med Vård- och omsorgsprogrammet och betygsdata i Västra Götalands län.

Topp 43 i Västra Götalands län

  1. 1Karlbergsgymnasiet 2ÅmålKommunalBetygspoäng 15,6
  2. 2Tranemo gymnasieskolaTranemoKommunalBetygspoäng 15,4
  3. 3Ållebergsgymnasiet AFalköpingKommunalBetygspoäng 15,3
  4. 4Mimers hus Gymnasium, Skolenhet 4KungälvKommunalBetygspoäng 15,1
  5. 5Marks Gymnasieskola, enhet AMarkKommunalBetygspoäng 15,0
  6. 6Västerhöjd 3SkövdeKommunalBetygspoäng 14,9
  7. 7Alströmergymnasiet Sektor 6AlingsåsKommunalBetygspoäng 14,8
  8. 8Almåsgymnasiet CBoråsKommunalBetygspoäng 14,6
  9. 8Krokslättsgymnasiet Skolenhet 1MölndalKommunalBetygspoäng 14,6
  10. 8Rudbecksgymnasiet 1TidaholmKommunalBetygspoäng 14,6
  11. 8Katedralskolan Skara Enhet 4SkaraKommunalBetygspoäng 14,6
  12. 12Ållebergsgymnasiet EFalköpingKommunalBetygspoäng 14,5
  13. 12SundlergymnasietVårgårdaKommunalBetygspoäng 14,5
  14. 12Karlbergsgymnasiet 1ÅmålKommunalBetygspoäng 14,5
  15. 12Nösnäsgymnasiet 2StenungsundKommunalBetygspoäng 14,5
  16. 16Alströmergymnasiet sektor 3AlingsåsKommunalBetygspoäng 14,4
  17. 16Drottning Blankas Gymnasieskola BoråsBoråsFriståendeBetygspoäng 14,4
  18. 18Drottning Blankas Gymnasieskola Göteborg OdinGöteborgFriståendeBetygspoäng 14,2
  19. 18Nils Ericsonsgymnasiet 1TrollhättanKommunalBetygspoäng 14,2
  20. 20Drottning Blankas Gymnasieskola UddevallaUddevallaFriståendeBetygspoäng 14,1
  21. 21Gullmarsgymnasiet 1LysekilKommunalBetygspoäng 14,0
  22. 21Tingsholmsgymnasiets nationella programUlricehamnKommunalBetygspoäng 14,0
  23. 21Vadsbogymnasiet enhet 1MariestadKommunalBetygspoäng 14,0
  24. 24Krokslättsgymnasiet Skolenhet 2MölndalKommunalBetygspoäng 13,8
  25. 24Mimers hus Gymnasium, Skolenhet 3KungälvKommunalBetygspoäng 13,8
  26. 24Birger Sjöberggymnasiet 1VänersborgKommunalBetygspoäng 13,8
  27. 27De la Gardiegymnasiet, enhet 6LidköpingKommunalBetygspoäng 13,7
  28. 28Uddevalla gymnasieskola, Agneberg GLUUddevallaKommunalBetygspoäng 13,6
  29. 28Almåsgymnasiet BBoråsKommunalBetygspoäng 13,6
  30. 28Rudbecksgymnasiet 2TidaholmKommunalBetygspoäng 13,6
  31. 31Dahlstiernska gymnasietMellerudKommunalBetygspoäng 13,5
  32. 31Västsvenska GymnasietGöteborgFriståendeBetygspoäng 13,5
  33. 33Burgårdens Gymnasium 6GöteborgKommunalBetygspoäng 13,4
  34. 33Burgårdens Gymnasium 4GöteborgKommunalBetygspoäng 13,4
  35. 33Burgårdens Gymnasium 1GöteborgKommunalBetygspoäng 13,4
  36. 36Uddevalla gymnasieskola, Agneberg SAUddevallaKommunalBetygspoäng 13,3
  37. 37Yrkesgymnasiet GöteborgGöteborgFriståendeBetygspoäng 13,2
  38. 38Drottning Blankas Gymnasieskola SkövdeSkövdeFriståendeBetygspoäng 12,9
  39. 38Uddevalla gymnasieskola, Östrabo 1 VOUddevallaKommunalBetygspoäng 12,9
  40. 40Strömstad Gymnasium, SGY1StrömstadKommunalBetygspoäng 12,7
  41. 41Praktiska Gymnasiet MajornaGöteborgFriståendeBetygspoäng 12,5
  42. 42Praktiska Gymnasiet SkövdeSkövdeFriståendeBetygspoäng 12,0
  43. 43Angeredsgymnasiet 1GöteborgKommunalBetygspoäng 11,5

Median bland 36 skolor: min 105,0, medel 191,8. Testa dina poäng i prediktorn →

SkolaMinMedel
Strömstad Gymnasium, SGY1112,5239,2
Västerhöjd 3147,5237,8
Drottning Blankas Gymnasieskola Göteborg Odin202,5235,3
Alströmergymnasiet sektor 385,0226,2
Uddevalla gymnasieskola, Östrabo 1 VO105,0215,3
Nösnäsgymnasiet 297,5214,8
Marks Gymnasieskola, enhet A162,5207,3
Mimers hus Gymnasium, Skolenhet 3107,5206,6
Almåsgymnasiet E145,0206,5
Uddevalla gymnasieskola, Agneberg GLU87,5203,8
Nils Ericsonsgymnasiet 185,0202,9
Krokslättsgymnasiet Skolenhet 2195,0202,5
Drottning Blankas Gymnasieskola Trollhättan 2150,0202,2
De la Gardiegymnasiet, enhet 6130,0201,5
Katedralskolan Skara Enhet 4125,0200,0
Älvgymnasiet160,0195,8
Karlbergsgymnasiet 285,0192,1
Västsvenska Gymnasiet165,0191,8
Almåsgymnasiet B107,5191,8
Drottning Blankas Gymnasieskola Skövde142,5187,9
Dahlstiernska gymnasiet105,0184,4
Praktiska Gymnasiet Majorna157,5183,6
Ållebergsgymnasiet A92,5182,5
Birger Sjöberggymnasiet 1102,5181,4
Vadsbogymnasiet enhet 187,5178,0
Burgårdens Gymnasium 6115,0175,4
Praktiska Gymnasiet Skövde85,0173,3
Alströmergymnasiet Sektor 6105,0173,0
Yrkesgymnasiet Göteborg97,5172,7
Krokslättsgymnasiet Skolenhet 187,5167,0
Gullmarsgymnasiet 197,5163,1
Drottning Blankas Gymnasieskola Borås105,0162,9
Tingsholmsgymnasiets nationella program107,5161,8
Sundlergymnasiet87,5155,0
Tranemo gymnasieskola92,5150,8
Angeredsgymnasiet 190,0118,2

Vad är antagningspoängen för Vård- och omsorgsprogrammet i Västra Götalands län?

Det varierar per skola. Bland de 36 skolorna är medianen 105,0 för det lägsta antagna meritvärdet och 191,8 för medelvärdet (antagningen 2026).

Vilken skola har högst antagningspoäng för Vård- och omsorgsprogrammet i Västra Götalands län?

Högst krav vid senaste antagningen hade Drottning Blankas Gymnasieskola Göteborg Odin i Göteborg: minst 202,5 i meritvärde.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25.

Skolverket
Skolverket Betygspoäng och statistik per gymnasieprogram