Hoppa till innehållet
Velja

Ranking · Jönköpings län

Vård- och omsorgs­programmet i Jönköpings län

12 gymnasieskolor med Vård- och omsorgsprogrammet och betygsdata i Jönköpings län.

Median bland 12 skolor: min 138,8, medel 207,6. Testa dina poäng i prediktorn →

SkolaMinMedel
Drottning Blankas Gymnasieskola Jönköping117,5242,9
Brinellgymnasiet 3145,0230,9
Fenix Gymnasium 1175,0230,6
Njudungsgymnasiet 3140,0216,8
Gislaveds gymnasium Utvecklingssektor162,5213,4
Finnvedens Gymnasium 2100,0208,5
Eksjö Gymnasium 2112,5206,6
Erik Dahlbergsgymnasiet RO 292,5204,8
Holavedsgymnasiet RO1137,5202,9
Gnosjöandans kunskapsc. gy202,5202,5
Aleholm 1167,5177,5
Bäckadalsgymnasiet RO 1130,0169,2

Vad är antagningspoängen för Vård- och omsorgsprogrammet i Jönköpings län?

Det varierar per skola. Bland de 12 skolorna är medianen 138,8 för det lägsta antagna meritvärdet och 207,6 för medelvärdet (antagningen 2026).

Vilken skola har högst antagningspoäng för Vård- och omsorgsprogrammet i Jönköpings län?

Högst krav vid senaste antagningen hade Gnosjöandans kunskapsc. gy i Gnosjö: minst 202,5 i meritvärde.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25.

Skolverket
Skolverket Betygspoäng och statistik per gymnasieprogram