Hoppa till innehållet
Velja

Ranking · Norrbottens län

Vård- och omsorgs­programmet i Norrbottens län

12 gymnasieskolor med Vård- och omsorgsprogrammet och betygsdata i Norrbottens län.

Median bland 11 skolor: min 117,5, medel 199,1. Testa dina poäng i prediktorn →

SkolaMinMedel
Lapplands Gymnasium Pajala222,5249,2
Lapplands Gymnasium Kiruna enh. 3192,5248,9
Furuhedsskolan 1117,5215,3
Luleå gymnasieskola, skolenhet A105,0206,7
Strömbacka Hugin127,5202,0
Björknäsgymnasiet Enhet 190,0199,1
Lapplands Gymnasium Jokkmokk185,0185,0
Tornedalsskolan102,5182,1
Älvsbyns gymnasium170,0176,3
Gränsälvsgymnasiet90,0171,9
Lapplands Gymnasium Gällivare enhet 297,5156,3

Vad är antagningspoängen för Vård- och omsorgsprogrammet i Norrbottens län?

Det varierar per skola. Bland de 11 skolorna är medianen 117,5 för det lägsta antagna meritvärdet och 199,1 för medelvärdet (antagningen 2026).

Vilken skola har högst antagningspoäng för Vård- och omsorgsprogrammet i Norrbottens län?

Högst krav vid senaste antagningen hade Lapplands Gymnasium Pajala i Pajala: minst 222,5 i meritvärde.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25.

Skolverket
Skolverket Betygspoäng och statistik per gymnasieprogram