Hoppa till innehållet
Velja

Ranking · Östergötlands län

Vård- och omsorgs­programmet i Östergötlands län

8 gymnasieskolor med Vård- och omsorgsprogrammet och betygsdata i Östergötlands län.

Median bland 9 skolor: min 122,5, medel 187,5. Testa dina poäng i prediktorn →

SkolaMinMedel
Curt Nicolin Gymnasiet125,0227,0
Norrköpings Lärlingsgymnasium 1127,5205,2
Linnégymnasiet 2102,5201,0
Platengymnasiet 4110,0194,3
Kungshögaskolan MG2122,5187,5
Ebersteinska gymnasiet 4125,0187,0
Drottning Blankas Gymnasieskola Norrköping150,0185,5
Nyströmska skolan 392,5176,3
Yrkesgymnasiet Linköping90,0162,0

Vad är antagningspoängen för Vård- och omsorgsprogrammet i Östergötlands län?

Det varierar per skola. Bland de 9 skolorna är medianen 122,5 för det lägsta antagna meritvärdet och 187,5 för medelvärdet (antagningen 2026).

Vilken skola har högst antagningspoäng för Vård- och omsorgsprogrammet i Östergötlands län?

Högst krav vid senaste antagningen hade Drottning Blankas Gymnasieskola Norrköping i Norrköping: minst 150,0 i meritvärde.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25.

Skolverket
Skolverket Betygspoäng och statistik per gymnasieprogram